Yenilenebilir enerji kaynakları finansman modelleri ve Türkiye değerlendirmesi
Renewable energy resources finance models and Turkey evaluation
- Tez No: 760517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada yenilenebilir enerji finansman modelleri hakkında bilgi verilerek, seçilmiş ülkeler ve sonrasında Türkiye'de hangi finansman modellerinin kullanıldığı, hangi modellerin uygulama aşamasında verimli olup olmadığını incelenerek Türkiye hakkında değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın yürütülmesinde özellikle Uluslararası Enerji Ajansı verileri dikkate alınarak sonuçlar elde edilmeye çalışılmış, seçili ülke raporları, ilgili makaleler ve yayınlar, çalışma konusu ile alakalı istatistikler, kanun metinleri, veri oranları ele alınarak bilgi verilmek hedeflenmiştir. Türkiye ve OECD ülkelerinde yenilenebilir enerji modellerinin güncel boyutları ve geçmişten günümüze tüm insanlığın ihtiyacı olan enerji, enerjiden elektrik üretimi, elektrik üretimindeki finansman durumları, maliyetleri analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, information was given about renewable energy financing models, which financing models were used in selected countries and then in Turkey, which models were efficient in the implementation phase and which models were tried to evaluate Turkey. In the conduct of the study, it was aimed to obtain results by taking into account the data of the International Energy Agency, and it was aimed to provide information by considering the selected country reports, related articles and publications, statistics related to the subject of the study, legal texts and data rates. The current dimensions of renewable energy models in Turkey and OECD countries and the energy needed by all humanity from past to present, electricity production from energy, financing situations in electricity production and costs were tried to be analyzed.