AKP'nin Doğu Akdeniz politikası
AKP's Eastern Mediterranean policy
- Tez No: 760546
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇAĞIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tezde Türk dış politikasının liberal, idealist ve konstrüktivist teoriler çerçevesinde; analitik eklektisizm yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. İncelenme alanı olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın bir izdüşümü olarak değerlendirilebilecek Doğu Akdeniz bölgesi seçilmiştir. Türkiye'nin bulunduğu bölgede; gerçekleştirilmek istenen bölgesel iş birlikleri, örgütler, devlet dışı aktörler, radikal grup eylemleri bulunmaktadır. Bu maddeler Türkiye'nin beka kaygısı yaşamasına neden olmaktadır. AKP yönetimiyle birlikte Türk dış politikasında önceki dönemlere göre farklı aktörler ortaya çıkmıştır. AKP dönemi Türk dış politikasında; yeni Osmanlıcılık, ılımlı İslam gibi nitelemeler olsa da değişen bir şey olmadığı şeklindeki yaklaşımlar da mevcuttur. Buna göre Türk dış politikasının iktidar değişikliğinden etkilenmeyecek iki kurucu unsuru bulunmaktadır: Atatürk'ün“Yurtta Sulh Cihanda Sulh”yaklaşımıyla Batıcılık ilkesidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Turkey's foreign policy has been evaluated by the theoretical frameworks of liberalism, idealism, and constructivism with the method of analytical eclecticism. In Turkey's location, regional collaborations, organizations, non-governmental actors, and radical group actions are happening and desired to be done. And these reasons have caused Turkey to feel concerned about the future. Different kinds of actors have appeared in the Turkish foreign policy along with the sovereignty of the AKP. Even though there are attributions like new Ottomanism, and moderate Islam in the AKP era, there are also approaches saying nothing has changed.