An analysis of conversation structure in English classes in distance education
Uzaktan eğitim İngilizce eğitim sınıflarında konuşma yapılarının çözümlemesi
- Tez No: 760588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR İBE AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Konuşma çözümlemesinin dilsel betimlemeler açısından öneminden yola çıkarak bu çalışmada uzaktan eğitimdeki konuşma yapısı örnekleri çözümlenmeye çalışılmış ve karşılaşılan iletişimsel sorunlar incelenmiştir. Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra neredeyse tüm dünya eğitim sürecini sürdürebilmek için farklı uygulamalardan yararlanmıştır. Bu başlangıçla birlikte bu yeni iletişim yöntemi eğitim öğretim sürecinin önemli bir parçası olmuş ve iletişim açısından kimi yeni rutinlerin oluşmasına yol açmıştır. Yüz yüze iletişim ve çok daha eski bir iletişim teknolojisi olan telefon görüşmelerine ilişkin birçok önemli çalışma yapılmışken Covid-19 salgını sonrasında gelişen Uzaktan Eğitim İletişimi dilsel ve dil dışı yepyeni çalışma alanları açmıştır. Bu bağlamda, bu çalışmada uzaktan eğitimdeki konuşma yapısı çözümlenmiş ve sıklıkla maruz kalınan dilsel sorun ve zorluklar açığa çıkarılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmada iki araştırma sorusuna yanıt aranmıştır. Bunlardan ilki uzaktan eğitim ortamlarında öğrenci öğretmen etkileşimi, konuşma çözümlemesi yoluyla analiz edildiğinde dilsel özelliklerinin neler olduğu, ikincisi ise uzaktan eğitim ortamlarında öğrenci öğretmen etkileşiminde gözlenen iletişim sorunları ve olası kaynaklarının neler olduğuna ilişkindir. Oldukça yeni bir iletişim türü olmasına karşın, kullanıcılar mevcut iletişim alışkanlıklarını bu yeni yönteme de yansıtmışlar ancak gerek teknolojik farklılıklar gerekse çoklu iletişimin getirdiği değişkenler kullanıcıları yeni iletişim stratejileri geliştirmeye yöneltmiştir. Bu tezde uzaktan eğitimde gerçekleşen etkileşimlerden elde edilen doğal dil verisi çözümlemesinden yararlanarak sözü edilen süreç içinde geliştirilen yeni iletişim alışkanlıkları ve karşılaşılan sorunlar öğrenci ve öğretici gözlerinden saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın dilsel bulguları göstermektedir ki uzaktan eğitim iletişimi, telefon görüşmeleri ile kimi farklılıklarına karşın büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. Yapılan bu çalışmanın dilbilimsel bulgularının, dilbilimin farklı alt alanları için bir kaynak oluşturmasının yanı sıra dilbilim dışı alanlara da katkı sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the importance of Conversation Analysis in terms of linguistic descriptions, conversation structure in distance education and the communicative problems encountered were examined. After the emergence of the Covid-19 pandemic, almost the whole world has benefited from different applications in order to continue the education process. With this beginning, this new communication method has become an important part of the education process and has led to the formation of a number of new routines in terms of communication. While many important studies have been carried out on face-to-face communication and telephone calls as much older communication technology, Distance Education Communication, which was developed after the Covid-19 pandemic, has opened up new linguistic and non-linguistic fields of study. In this context, in the current study, the speech structure in distance education was analyzed, linguistic problems and frequently exposed difficulties were revealed, and solutions were presented. The study sought answers to two research questions. The first one is about what the linguistic characteristics of student-teacher interaction in distance education environments are when analyzed through the speech analysis and the second is about what the communication problems and possible sources observed are in student-teacher interaction in distance education environments. Although it is a fairly new type of communication, users have reflected their current communication habits to this new method, but both technological differences and the variables brought by multiple communication have led users to develop new communication strategies. In the thesis, using natural language data obtained from interactions in distance education environments, new communication habits and problems encountered were tried to be identified both from the eyes of the students and the instructors involved in the process. The linguistic findings of the study show that despite the differences in distance education communication and telephone calls, there are many similarities. It is aimed that the linguistic findings of this study will not only be a source for different subfields of linguistics, but also contribute to non-linguistic fields as well.