A study on the functions and sequential organizations of efl teachers' gesture use in video mediated interaction: A conversation analytic approach
İngilizce öğretmenlerinin video aracılıklı etkileşimde jest kullanımlarının amaçları ve dizisel düzeni üzerine bir çalışma: Konuşma çözümlemesi yaklaşımı
- Tez No: 722902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE İPEK KURU GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi senkron video aracılı hazırlık okulundaki sınıf içi etkileşimlerinde kullandıkları jestlerin Konuşma Çözümlemesi (KÇ) yöntemiyle detaylı analizini amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı İngilizce öğretmenlerinin video aracılı sınıf içi etkileşiminde kullandıkları jestlerin amaçlarını ortaya çıkarmaktır. İkinci amaç ise İngilizce öğretmenlerinin kullandıkları el ve baş hareketlerinin yer aldığı dizi düzenlerinin özelliklerinin incelenmesidir. Türkiye'de devlet üniversitesindeki hazırlık sınıflarındaki video aracılı etkileşiminin kayıtlarından oluşan nitel veriler KÇ yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre İngilizce öğretmenlerinin iki temel amacı gerçekleştirmek için bir çok el ve baş hareketleri kullandıkları bulunmuştur. Bu amaçlar dilin açıklanması ve sınıf içi düzeni sağlanmasıdır. Detaylı analizlerin sonucuna göre İngilizce öğretmenleri kelime ve dil bilgisi kurallarını açıklamak için jest kullanmışlardır. Bunun yanı sıra, çevrimiçi dersin koordinasyonunda ve yönerge verirken el ve baş hareketlerinin kullanıldığı gözlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular geçmiş çalışmalarla birlikte tartışılarak hizmet-içi ve hizmet-öncesi öğretmenler için pedagojik çıkarımlar paylaşılmış ve ileride yapılacak çalışmalar için tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to provide a detailed description of how English as a Foreign Language (EFL) teachers deploy gestures during online synchronous video-mediated interaction (VMI) in an EFL preparatory school from a microanalysis perspective of Conversation analysis (CA). The main aim of this study is to reveal the functions of EFL teachers' gesture use during online synchronous VMI in a higher education setting. The secondary aim is to unfold the features of the sequential organizations of EFL teachers' gesture use in online synchronous VMI. To achieve these purposes, a qualitative research method was adopted. The qualitative data gathered from video-mediated second language (L2) teaching interaction in an English preparatory school at a state university in Turkey were analyzed using CA. The analyses demonstrated that the teachers mainly use several online classroom gestures for language explanation and interaction management. Furthermore, a close examination of the data also displayed that the EFL teachers deploy their gestures to explain vocabularies and grammar structures. Besides, it was observed that the teachers' gestures were also utilized to manage the online classroom interaction and give instruction. Finally, these findings were discussed in the light of relevant previous studies, and pedagogical implications for in-service and pre-service teachers were explained, followed by suggestions for further studies.