Investigation of the use of the fabrics produced with recycled yarns in automotive seat covers
- Tez No: 760596
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNAY ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sürdürülebilirlik ve çevrenin korunmasına duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu noktada hammadde yeniden kullanılmalı ve doğaya minimum atık bırakılmalıdır. Yüksek miktarda kullanıma sahip otomotiv koltuk kumaşlarının üretiminde geri dönüştürülmüş lifleri kullanmak önem taşımaktadır. Bu çalışmada; mekanik olarak geri dönüştürülmüş pamuk ve kimyasal olarak geri dönüştürülmüş polyester liflerinden elde edilen ipliklerle üretilmiş otomotiv koltuk kılıfı kumaşlarının performans özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla; hem çözgü hem de atkı da geri dönüştürülmüş iplikler kullanılarak 6 adet, çözgüde konvansiyonel yöntemlerle üretilmiş polyester atkı da ise çözgüde geri dönüştürülmüş iplikler kullanılarak 6 adet, toplamda 12 adet kumaş üretilmiştir. Üretilen tüm kumaşlar belirtilen otomotiv standartlarına göre test edilmiştir ve karşılaştırılmıştır. Testler sonucunda geliştirilen otomotiv koltuk kılıfı kumaşlarının performanslarının otomotiv standartlarına uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for sustainability and environmental protection is increasing day by day. At this point, raw materials should be reused and minimum waste should be left to nature. It is important to use recycled fibres in the production of automotive seat fabrics with high usage. In this study; it is aimed to evaluate the performance properties of automotive seat cover fabrics produced with yarns obtained from mechanically recycled cotton and chemically recycled polyester fibres. In this purpose; 6 fabrics were produced using recycled yarns in both warp and weft, 6 fabrics were produced using polyester fibres produced by conventional methods in warp and 6 fabrics using recycled yarns in weft, 12 fabrics in total. All fabrics produced were tested and compared according to the specified automotive standards. As a result of the tests, it was determined that the performances of the automotive seat cover fabrics developed are in accordance with automotive standards.