Yenidoğan sarılığının afferent ve efferent işitme sistemi üzerine geç dönem etkisi
Late effects of neonatal jaundice on the afferent and efferent hearing systems
  1. Tez No: 760597
  2. Yazar: FULYA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SEYRA ERBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada amaç, hiperbilirubinemi nedeniyle hayatının ilk bir ayında fototerapi ve/veya kan değişimi tedavisi almış; işitme taramasından geçmiş ve okul dönemine gelmiş term ve geç preterm (≥ 34 hafta) çocuklarda hiperbilirubineminin afferent ve efferent işitme sistemine etkisini incelemek, gürültüde konuşmayı anlama eşiklerini değerlendirerek arka plan gürültüde konuşmayı anlama becerilerini tespit edebilmektir.Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Adana Dr. Turgut Noyan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan bölümü'nde fototerapi ve/veya kan değişimi tedavisi almış; şu anda yaşı 6-10 yaş aralığında olan ve işitmesi normal olan 60 çocuk ile aynı yaş ve cinsiyet eşleştirmeli hiperbilirubinemi nedeniyle tedavi öyküsü olmayan ve işitmesi normal olan 60 çocuktan oluşmaktadır. Katılımcıların tamamına saf ses odyometri, timpanometri, işitsel beyin sapı cevapları, otoakustik emisyon ve kontralateral supresyon testi ile beraber gürültüde konuşmayı anlama testi yapılmıştır. Kontrol grubuna göre çalışma grubunda supresyon miktarları karşılaştırıldığında grup 3'de tüm frekanslarda anlamlı bir fark yakalanmıştır. HINT testinde çalışma ve kontrol grubu 4 farklı ortam için karşılaştırılmıştır. Grup 3 katılımcıların sonuçlarında sessiz ortamda anlamlı bir fark yokken; gürültü olan diğer üç ortamda SGO değerleri anlamlı olarak düşük tespit edilmiştir. Sonuç olarak; term ve 34 hafta ve üzeri geç preterm, özellikle TSB 25 mg/dl olup hiperbilirubinemi tedavisi almış normal işitmeye sahip okul çağı çocuklarında normal çocuklara göre efferent işitme sistemi ve gürültüde anlama kabiliyeti etkilendiği tespit edilmiştir. HINT ve MOC testleri güvenilir, ucuz ve kolay uygulanabilen testler olarak; hiperbilirubinemi öyküsü olan okul çağı çocukların işitme taramasında mutlaka geleneksel işitme testi yöntemlerine eklenmesi bu çocukların okul başarısını artırmada etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to To examine the effect of hyperbilirubinemia on the afferent and efferent hearing system in term and late preterm (≥ 34 weeks) children who have receive phototherapy and/or exchange transfusion therapy in the first month of life due to hyperbilirubinemia and undergone hearing screening and have come to school and to determine speech comprehension skills in background noise by evaluating speech comprehension thresholds in noise. The study consisted of 60 children aged 6-10 years with normal hearing and 60 children with normal hearing who do not have a history of treatment Pure tone audiometry, tympanometry, auditory brainstem responses, otoacoustic emission and contralateral suppression test as well as speech comprehension in noise test were performed on all participants. When the amount of suppression was compared in the study group compared to the control group, a significant difference was found in all frequencies in group 3. In the HINT test, the study and control groups were compared for 4 different environments. While there was no significant difference in the results of Group 3 participants in a quiet environment; Signal to noise ratio values were found to be significantly lower in the other three environments with noise. As a result; It was determined that the efferent hearing system and the ability to understand in noise were affected compared to normal children at term and 34 weeks and over late preterm, especially in school-age children with TSB 25 mg/dl and normal hearing who received hyperbilirubinemia treatment. Because HINT and MOC tests are reliable, cheap and easy to apply, to addition them in of traditional hearing test methods in the hearing screening of school-age children with a history of hyperbilirubinemia will be effective in increasing the school success of these children.