Hardness of weakly and late crosslinked polystrene and its relation to chain statistics
Gecikmeli ve zayıf çapraz bağlı polistirenin sertliği ve bunun zincir istatistiğine bağımlılığı
- Tez No: 76060
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, polimerleşme devam ederken sisteme değişik zaman aralıkları ile katılan, düşük derişimli çapraz bağlayıcıların sertliğe olan etkisi incelenmiştir. Stiren-divinilbenzen ve stiren-bis (4-vinilpiridin) çinko klorür sistem leri için kullnılan çapraz bağlayıcıların polimerleşmekte olan polimere ekleme süreleri artıkça ön polimerin molekül ağırlığı doğal olarak artmış veya aynı zamanda,malzemenin sertliği de önce artmış, en üst bir değere eriştikten sonra azal ma göstermüştir. Bu değişim asimetrik bir eğri ile gösterebilmektedir. Çapraz bağlayıcının mol kesri artıkça, sertlik eğrisinin en üst noktası belli bir mol kesrine kadar yükselmiş, daha sonra en üst noktanın azaldığı göz lenmiştir. Bu davranışın etkin nedeni malzemede oluşan kristallenmeye bağlanmıştır. Sonuç olarak bu tür polimer malzemelerde sertliğin üç faktörebağlı olduğu saptanmıştır: (i) çapraz bağlayıcının mol kesri, (ii) ön polimerin molekül ağırlığı, (iii) oluşan kristalin yüzdesi. Bu ilişkilerin tümü denklem 34 ile ilişkilendirilmiş ve bu denklemin ugulanabilirliği deneysel olarak kanıtlanmıştır. Denklemlerin değişkenllerinin ölçeklendiği ayrıca bileşik ölçeklenmelenin de olduğu görülümüştür.
Özet (Çeviri)
The effect of late addition of low concentrations of crosslinker on hardness was investigated. For styrene-divinylbenzene and styrene-bis (4- vinylpyridine) zinc chloride complex systems, as the time of addition of the crosslinker to the polymerizing polymer increases (i.e. the molecular weight of the prepolymer increases), the hardness first increases, passes through a maximum, and then decreases. This change can be described by an asymmetric curve. It was found that as the mole fraction of crosslinker increases the maxima of hardness curves increases up to a certain mole fraction then they decrease. Furthermore, the finally formed polymers were found to be semicrystalline. Three factors affect the hardness of the polymer, which are; (i) the mole fraction of crosslinker, (ii) the percent crystallinity, and (iii) the molecular weight of theprepolymer. It was found that a theoretical equation (i.e. eq. 34) describes very well the dependence of hardness on these three parameters. Some scaling and combined scaling relations were obtained.