A Reliability-based risk assesment model for coastl project
Kıyı projeleri için güvenirliğe dayalı bir risk belirleme modeli
  1. Tez No: 76061
  2. Yazar: CAN ELMAR BALAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışmanın amacı, en önemlisi tamamlanmamış bir kıyı yapısının yapım aşamasındaki hasar riski olan kıyı projelerindeki risk unsurlarım içeren ve proje hedeflerine, önceden belirlenen süre ve bütçe sınırları içinde ulaşılmasını amaçlayan Optimum Risk Yönetimi (ORY) modelini geliştirmektir. Model kritik indeks ve en olasılıklı uzun yol kavramlarını, mevcut şebeke planlama tekniklerinin bakiye zaman ve kritik yol nosyonlarının yerine oluşturmaktadır. Böylece önerilen model, proje yönetim planlarının içerdiği güvenilirlik problemlerini çözerek, proje parametrelerinin güvenilir tahminlerini sunmaktadır.Bu modelde, kıyı yapılarının yapım aşamasındaki hasar riskinden kaynaklanan belirsizlikler, yıkım modu tepki fonksiyonlanndaki tasarım parametrelerinin, sınır durumdaki olasılık dağılımlarıyla ifade edilen rassal değişkenler olarak modellenmesiyle belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the Optimum Risk Management (ORM) model which involves the risk factors in coastal projects, the most important one being the damage risk of the incomplete coastal structure during the construction stage, and aims to maintain the project objectives within predetermined time and budget constrains is developed. The model evolves the critical index and the most probable longest path concepts, which replace the slack determination and critical path notions of existing network planning techniques. Hence, the proposed model provides unbiased estimates of project parameters, by solving the inherent bias problems of project management schemes.The inherent uncertainty at the construction stage of the coastal structure due to the presence of damage risk is quantified in the model by modelling the design parameters of the failure mode response functions as random variables associated with their probability distributions at the limit state.