Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi beyin ve sinir cerrahisi kliniğinde opere edilen astrositom olgularının değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Evaluation of meningiom cases operated at neurosurgery clinic of Afyonkarahisar HEALTH Sciences University Faculty of Medicine: A retrospective study
- Tez No: 760650
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; astrositom tanısı ile hastanemize başvuran ve opere edilmiş olan olguların; retrospektif olarak, yaş, cinsiyet, etyolojik özellikler, başvuru şikayetleri, patolojik sınıflama, postoperatif takibi, survey ve mortalitelerini içeren sonuçlarımızı literatürdeki mevcut sonuçlar ile karşılaştırmak ve tartışmaktır. Materyal-Metod: Bu çalışmaya Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında astrositom tanısıyla başvuran ve opere edilen 65 hasta dahil edilmiştir. Hastaların hastaneye başvurduklarında çekilen Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Magnetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve operasyon sırasında alınan patoloji örnekleri sonucunda her bir hastanın preop ve postop durumu incelenmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde elde edilen sonuçlar istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların 53 (%80,3)'nün tanısı glioblastoma idi. 65 hastanın tamamı sınıflandırıldığında; Grade I'de 4 (%6,2), Grade II'de 3 (%4,6), Grade III'de 3 (%4,6), Grade IV'te 55 (%84,62) hasta mevcut idi. Postoperatif süreçte 12 (%18,5) hastaya sadece radyoterapi, 9 (%13,84) hastaya sadece kemoterapi, 40 (%61,5) hastaya kemoterapi ve radyoterapi tedavisi birlikte uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Astrocytes are the defense cells of the central nervous system. Different morphological types and anaplastic types of astrocytomas can coexist. Astrocytomas arise from astrocytes. Gliablostoma multiforme is the most common astrocytic tumor in the adult age group and has a high mortality rate. Of the cases who applied to our hospital with the diagnosis of astrocytoma and were operated; Aim of this study is to compare and discuss the results, including age, gender, etiological features, admission complaints, pathological classification, postoperative follow-up, surveillance and mortality, retrospectively with the current results in the literature. Materials and Methods: This study included 65 patients who were admitted to Afyonkarahisar Health Sciences University, Faculty of Medicine, Department of Neurosurgery, between January 1, 2013 and December 31, 2021 with the diagnosis of astrocytoma and operated. As a result of the Computed Tomography (CT) and Magnetic Resonance Imaging (MRI) taken when the patients were admitted to the hospital and the pathology samples taken during the operation, the preoperative and postoperative status of each patient was examined. The results obtained as a result of the examinations were evaluated statistically. Results: The diagnosis of 53 (80.3%) patients was glioblastoma. When all 65 patients were classified; There were 4 (6.2%) Grade I, 3 (4.6%) Grade II, 3 (4.6%) Grade III, 55 (84.62%) Grade IV patients. In the postoperative period, only radiotherapy was applied to 12 (18.5%) patients, chemotherapy alone to 9 (13.84%) patients, and chemotherapy and radiotherapy treatment to 40 (61.5%) patients.