The power of rhetoric in literary discourse: Jane Austen's Pride and Prejudice
Edebi söylemde retoriğin gücü: Jane Austen-Aşk ve Gurur
  1. Tez No: 760691
  2. Yazar: NAJAH ALMABROUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada özellikle Jane Austen'in başyapıtı olan Aşk ve Gurur'daki edebi söylem olmak üzere; edebi söylemde retoriğin gücünü araştırılmıştır. Ayrıca, retorik araçlarının karmaşık bir süreç gerektiren anlam inşası ve yorumlama üzerindeki etkilerine ek olarak, retorik araçlarının Austen'in temaların karakterizasyon ve sunuş tarzı üzerindeki etkilerinin ve ikisi arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının incelenmesi ve edebî metinlerdeki epitemolojik ve sosyokültürel açıklamaları dikkate alarak bilginin analiz edilmesi amaçlamıştır. Bu hedeflere, retoriğe ait araçları içeren bu romanın seçilmiş bir grup ifadesinin üslupsal ve pragmatik analizi yapılarak ulaşılmıştır. Bu çalışmanın geleneksel anlamdan gerçek olmayan ya da pragmatik anlama sapma ihtimalinden dolayı; dolaylı ve üstü örtülü bir biçimde olarak anlamı aktarma gücüne sahip olması nedeniyle mecazlı dilin kullanımına odaklanması; kelimenin gerçek anlamının dışında aranabilecek en göreceli yoruma ulaşmak için çaba sarf etmenin önemini işaret etmektedir. Bu amaçla bu araştırma, romandaki retorik araçlarının ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını; pragmatik olarak hangi örtülü anlamların nasıl oluştuğunu ve bunların temaların karakterizasyon ve sunumuna ne gibi etkileri olduğunu araştırdı. Bu nedenle, Austen'in romanındaki retorik araçlar pragmatik olarak yorumlanmış ve incelenmiş; temalar vurgulanmış; ve üstü örtülü mesajlar, incelenen retorik araçlarının anlam inşası ve yorumlanması üzerindeki etkilerinin belirlenmesini sağlayacak şekilde tartışılmıştır. Sonuçlar, Austen'in romanında retorik dilinin kullanımı ile anlam inşası ve yorumu arasında çok güçlü ve anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, üç değişken arasında pozitif ve güçlü bir ilişki olduğunu doğrulamış ve retorik araçlarının kullanımının, pragmatik yorumlardan çıkarılan çok sayıda üstü örtülü mesaja gerçek olmayan anlamlar üretme gücüyle anlam inşasını etkilediğini doğrulamıştır. Ayrıca, okuyucunun yanı sıra muhatabın da anlamı işlemlemesi ve retorik dilinin kullanımıyla öne çıkan konuların üstesinden gelmesi için bilgiyi kavrama ufkunu açarak anlamın yorumlanmasını etkilemiştir. Sonuçlar ayrıca Austen'in retorik araçları kullanımının temaların karakterizasyon ve sunuşunu etkilediğini ve İngiliz hükumetinin sosyal ilişkilerideki ayrımcılığına özel olarak odaklanarak sosyal uygulamaları, o dönemde İngiliz toplumunda yaygın olan değer ve inançları eleştirmek için bir araç olarak dikkatlice kullanıldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the role of rhetoric in literary discourse particularly the masterpiece of Jane Austen: Pride and Prejudice. It aims at examining the effects of rhetorical devices on Austen's style of characterization and presentation of themes and whether there is a significant relation between the two. It also examined the effects of rhetorical devices on meaning construction and interpretation, which requires a complex process of analyzing information while considering the epistemological and sociocultural accounts in literary text. These objectives were achieved by conducting a qualitative discourse analysis research using stylistic pragmatic analysis of a sample of selected utterances of the novel. The study focused on the use of figurative language because it has the power of delivering meaning indirectly and implicitly due to its ability to deviate from conventional meaning to non-literal meaning. This points to the importance of exerting efforts to access the most relative interpretation that might be sought outside of literal meaning. To that end, this research followed the relevance theory to answer questions about what and how rhetorical devices were used in the novel, what and how implicit meanings were generated pragmatically, and what effects they add to characterization and presentation of themes. To determine the effects of the analyzed rhetorical devices on meaning construction and interpretation, the rhetorical devices where pragmatically interpreted and analyzed; the themes were highlighted; and the implied messages were discussed. The results proved that there is a positive strong relation between the three variables and that the use of rhetorical devices affected Austen's characterization and presentation of themes. Rhetoric was carefully employed across the novel as a tool to criticize social practices, values and beliefs that prevailed in the English society at the time with a special focus on the impact of social distinction on social relations.