Karaciğer stereotaktik radyoterapisinin konvansiyonel linak ve MR-linak cihazlarında karşılaştırılması
Comparison of liver stereotactic radiotherapy in conventional linac and MR linac devices
- Tez No: 760777
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında karaciğer stereotaktik vücut radyasyon tedavisi alan hasta grubu planları, iki farklı Linak cihazına ait tedavi planlama sisteminde yapılmış ve planlar dozimetrik olarak karşılaştırılmıştır. Karaciğer stereotaktik vücut radyasyon tedavisi alan 20 hasta planlanırken Maslak Acıbadem Hastanesinde Radyasyon Onkolojisi Bölümünde bulunan Varian marka Truebeam STx Linak ve Viewray marka MRIdian cihazlarına ait tedavi planlama sistemleri kullanılmıştır. Her bir plan için 3×15 Gy reçete dozu kullanılmıştır. Her iki sistem için tedavi planlarında, konformite indeks (CIpaddick), homojenite indeks (HI), grandient indeks (GI), düşük doz bölgesi (LDS) ve kritik organ doz tolerans değerleri istatiksel olarak karşılatırılmıştır. Bu çalışma retrospektif bir çalışmadır. İki planlama sisteminde yapılan planlar incelendiğinde, konformite indeksi (CIpaddick) değerleri arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir (p=0,078, p700 cc tolerans değeri için iki sistem arasında anlamlı fark görülmemiştir. Karaciğer Vort
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we have compared the treatment plans of two different Linak devices dosimetrically for liver stereotactic body radiation therapy. Twenty patients who received liver stereotactic body radiation therapy, were planned using the treatment planning systems of the Varian brand Truebeam STx Linak and Viewray brand MRIdian devices in the Radiation Oncology Department at Maslak Acıbadem Hospital. A prescription dose of 3×15 Gy was used for each plan. In the treatment plans for both systems, conformity index (CIpaddick), homogeneity index (HI), grandient index (GI), low dose zone (LDS) and critical organ dose tolerance values were statistically compared retrospectively. When the plans made in the two planning systems were examined, no significant difference was found between the conformity index (CIpaddick) values (p=0.078, p700 cc for the liver. In terms of providing dose tolerance values for liver Vort