Sıçan endometriozis modelinde gonadotropin tedavisinin endometriozis dokularında sinyal iletici proteinler ve tümör baskılayıcı genler üzerine etkisi
Effect of gonadotropin therapy on signal transmitter proteins and tumor suppressor genes in endometriosis tissue in the rat endometriosis model
  1. Tez No: 760803
  2. Yazar: EROL KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DOLANBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Sıçanlarda oluşturulan cerrahi endometriozis modelinde, endometriotik dokulardaki objektif parametreler olan tümör baskılayıcı genler PTEN ve TP53 ile sinyal iletici protein TNF-alfa üzerinden, sıçanlara verilen gonadotropin tedavisinin kansere dönüşümü tetikleyip tetiklemediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma, Ekim 2021 - Haziran 2022 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Patoloji Anabilim Dalı ve Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı'nda yürütüldü. Endometriozis hayvan modelinde, 22 adet sıçanın peritonlarına endometriotik implantlar cerrahi olarak oluşturuldu ve 4 hafta sonra bu 22 sıçan rastgele olarak iki gruba ayrıldı. Grup 1'e (kontrol grubu, 11 sıçan) iki hafta boyunca günlüksubkutan 2 IU/kg/gün salin verildi. Grup 2'ye (gonadotropin verilen çalışma grubu, 11sıçan) iki hafta boyunca günlük subkutan 2 IU/kg/gün gonadotropin verildi. Tüm sıçanlar 2 hafta boyunca hergün tedavi aldıktan sonra sakrifiye edildi. Cerrahi olarak çıkartılan endometriotik odaklardaki implantların histopatolojik skorlaması Patoloji Anabilim Dalı ve Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı tarafından yapıldı. Bulgular: Kontrol ve deney gruplarında doku düzeyinde PTEN, TP53 ve TNF-alfa düzeyleri, deneysel ve istatistiksel olarak karşılaştırılmış ve anlamlı farklar bulunmuştur. Kontrol grubundaki endometriotik alanlarda kansere dönüşümü tetikleyen bir faktörün olmadığı, gonadotropin verilen çalışma grubundaki alanlarda ise anlamlı olarak kansere dönüşümü tetikleyenbaskılanmış PTEN, TP53 veartmış TNF-alfa düzeyleri izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In a surgical endometriosis model created in rats, it was aimed to investigate whether gonadotropin treatment given to rats via the tumor suppressor genes PTEN and TP53, which are the objective parameters in endometriotic tissues, and the signal-transmitting protein TNF-alpha, triggers the transformation into cancer. Materials and Methods: This study was carried out in Erciyes University Faculty of Medicine, Experimental Research Application and Research Center, Pathology Department and Histology-Embryology Department between October 2021 - June 2022. In the animal model of endometriosis, endometriotic implants were surgically created in the peritoneum of 22 rats, and these 22 rats were randomly divided into two groups after 4 weeks. Group 1 (control group, 11 rats) received 2 IU/kg/day saline daily subcutaneously for two weeks. Group 2 (study group given gonadotropin, 11 rats) was given subcutaneous 2 IU/kg/day of gonadotropin daily for two weeks. All rats were sacrificed after receiving treatment daily for 2 weeks. Histopathological scoring of the implants in surgically removed endometriotic foci was performed by the Department of Pathology and the Department of Histology-Embryology. Results: PTEN, TP53 and TNF-alpha levels at tissue level in control and experimental groups were compared experimentally and statistically and significant differences were found. In the control group, there was no factor triggering the transformation to cancer in the endometriotic areas, and suppressed PTEN, TP53 and TNF-alpha levels, which triggered the transformation to cancer, were observed significantly in the study group in the gonadotropin given study group.