Farklı yüzey işlemlerinin yeni nesil zirkonyanın makaslama bağlantı dayanımına etkisi
The effect of different surface treatments on the shear bond strength of new generation zirconia
- Tez No: 760812
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ERASLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı üreticilere ait yeni nesil zirkonya seramiklere uygulanan yüzey pürüzlendirme işlemlerinin makaslama bağlanma dayanımı üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada CAD/CAM ile üretilmiş, 3Y-TZP ile güçlendirilmiş zirkonya blok (IPS e.max ZirCAD), 3Y-TZP ile güçlendirilmiş monolitik zirkonya blok (Vita YZ HT) ve hem 3Y-TZP hem 5Y-TZP ile güçlendirilmiş monolitik zirkonya blok (IPS e.max ZirCAD Prime) kullanılmıştır. Bloklar sinterizasyon sonrası kalınlıkları 2 mm olacak şekilde CAD/CAM ile hazırlanmış ve üretici firma talimatları doğrultusunda sinterlenmiştir. Elde edilen örnekler yüzey işlemlerine göre 4 gruba (kontrol, kumlama, tribokimyasal silika kaplama, Er:YAG lazer ile pürüzlendirme) ayrılmış, toplamda 12 grup oluşturulmuştur (n=10). Kontrol grubundaki örneklere herhangi bir yüzey işlemi uygulanmamıştır. Yüzey işlemlerinin ardından elde edilen tüm zirkonya seramik örneklere öncelikle MDP içerikli primer (Clearfill Ceramic Primer Plus) ardından dual cure self adeziv rezin siman (SpeedCem Plus) uygulanmıştır. Örneklerin makaslama bağlanma dayanımı değerleri, üniversal test cihazı (TSTM 02500) ile 1mm/dk hızda ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of different surface roughening techniques on shear bond strength of new generation zirconia materials. In the study 2mm thickness specimens were prepared from 3Y-TZP zirconia block (IPS e.max ZirCAD), 3Y-TZP monolithic zirconia block (Vita YZ HT), 3Y-TZP and 5Y-TZP monolithic zirconia block (IPS e.max ZirCAD Prime) by CAD/CAM and sintered according to manufacturer's instructions. Specimens were divided into 4 groups according to surface treatments (control, sandblasting, tribochemical silica coating, Er:YAG laser etching) which resulted in a total 12 subgroups (n=10). No surface treatment was applied to the of control groups. MDP containing primer (Clearfil Ceramic Primer Plus) and dual cure self adhesive resin cement (SpeedCem Plus) was applied to all zirconia specimens after surface treatments, including control groups. The shear bond strength values were measured at a speed of 1mm/min by using universal testing machine (TSTM 02500).