Ayak bileği instabilitesinin 18-30 yaş aralığındaki futbolcularda diz kas kuvveti ve esnekliğine etkisi
The effect of ankle instability on knee muscle strength and flexibility in 18-30 YEARS of football players
  1. Tez No: 760814
  2. Yazar: SENEM KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Lateral ayak bileği burkulması, spor popülasyonlarında en sık gözlenen yaralanma çeşididir. Ayak bileği yaralanma riski yüksek olan aktiviteler arasında açık havada veya oyunun temas, sıçrama ve yön değişiklikleri içeren kapalı alanlarda oynanan takım sporları yer almaktadır. En yüksek burkulma oranı futbolda meydana gelmektedir. Bu çalışmada 18-30 yaş aralığındaki futbolcularda ayak bileği instabilitesinin diz kas gücü ve esnekliğine etkisini ortaya koymaktı. Çalışmaya İstanbulda'a bulunan Göktürk Spor Kulübü ve Altınyıldız Spor Kulüplerinde bulunan 18-30 yaş aralığında 32 amatör futbolcu dahil edildi. Bireyler kontrol grubu (n=16) ve çalışma grubu (n=16) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki bireylerin demografik bilgileri ve yaralanma ile ilgili hikayeleri kaydedildi. Bireylerin diz kas gücünü ölçmek için 1 Maksimum Tekrar Yöntemi, diz esnekliğini ölçmek için Otur-Uzan Testi uygulandı. Fonksiyonel ayak bileği instabilitesi durumunu ve derecesini belirlemek için Cumberland Ayak Bileği İnstabilitesi Anketi (CABİA) kullanıldı. Sporcuların fiziksel fonksiyonları Ayak ve Ayak Bileği Yetenek Ölçütü (FAAM) Türkçe versiyonu ile değerlendirildi. Ayak bileği instabilitesinin diz kas kuvvetine etkisi bulunamadı (p>0,05). Ayak bileği instabilitesinin diz esnekliğine etkisi saptanmadı (p>0,05). Her iki grup arasında Cumberland Ayak Bileği İnstabilitesi ve Ayak ve Ayak Bileği Yetenek Ölçütü bakımından anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,005). Çalışma sonunda ayak bileği instabilitesinin diz kas kuvveti ve esnekliğine herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ayak bileği instabilitesi, diz kas gücü, esneklik, lateral ayak bileği instabilitesi.
Özet (Çeviri)
A lateral ankle sprain is the most common type of injury in sports populations. Activities with a high risk of ankle injury include team sports played outdoors or indoors, which involve changes in contact, bounce, and direction of the game. The highest sprain rate occurs in football. The aim of this study was to reveal the effect of ankle instability on knee muscle strength and flexibility in football players aged 18-30. 32 amateur football players between the ages of 18-30 in Gokturk Sports Club and Altınyıldız Sports Clubs in Istanbul were included in the study. Individuals were divided into two groups as control group (n=16) and study group (n=16). Demographic information and injury stories of individuals in both groups were recorded. The 1 Maximum Repetition Method was used to measure the knee muscle strength of the individuals, and the Sit-Reach Test was used to measure the knee flexibility. The Cumberland Ankle Instability Questionnaire (CABIA) was used to determine functional ankle instability status and degree. The physical functions of the athletes were evaluated with the Turkish version of the Foot and Ankle Ability Criterion (FAAM). No effect of ankle instability was found on knee muscle strength (p>0.05). There was no effect of ankle instability on knee flexibility (p>0.05). There was no significant difference between the two groups in terms of Cumberland Ankle Instability and Foot and Ankle Ability Criterion (p>0.005). At the end of the study, it was concluded that ankle instability had no effect on knee muscle strength and flexibility. Keywords : Ankle instability, knee muscle strength, flexibility, lateral ankle instability.