Kronik ayak bileği instabilitesinin duyu parametreleri ve denge performanslarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of chronic ankle instability on sensory parameters and balance performances
- Tez No: 864257
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik ayak bileği instabilitesinin (KAİ) hafif dokunma-basınç duyusuna, proprioseptif duyuya, statik dengeye, dinamik dengeye ve ayak-ayak bileği fonksiyonuna etkisini incelemektir. Cumberland Ankle Instability Tool (CAIT) skoru 24 puan ve altı olan, son 6 ay içinde en az bir ayak bileği burkulması yaşamış ve son bir yıl içinde birden fazla boşalma hissi yaşamış 20 kişi, KAİ grubuna; CAIT skoru 24'ten yüksek olan ve son bir yılda ayak bileği burkulması öyküsü olmayan 20 kişi, kontrol grubuna dahil edilmiştir. Çalışmaya 18-40 yaş arasındaki bireyler alınmış olup, gruplar cinsiyet, yaş, beden kitle indeksi ve dominant alt ekstremite açısından benzerdir. Her iki grupta da 14 kişinin dominant tarafı instabil iken, 6 kişinin nondominant tarafı instabildir. CAIT skoru, KAİ grubunda 13.5 iken, kontrol grubunda 29 çıkmıştır. Ayak bileği eklem hareket açıklığı için yapılan gonyometrik ölçümlerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Kas kuvveti ölçümleri için, dijital dinamometre kullanılmıştır. KAİ grubu ile kontrol grubu arasında ayak bileği dorsifleksiyon, plantar fleksiyon, inversiyon, eversiyon kas kuvvetleri ve ayağın intrinsik kas kuvvetleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklar görülmüştür (p0,05). Statik denge, Balance Error Scoring System (BESS) ile değerlendirilmiş ve KAİ grubunun sert zemindeki ve yumuşak zemindeki total BESS puanları, kontrol grubunun puanlarından istatistiksel olarak anlamlı derece fazla bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of chronic ankle instability (CAI) on light touch-pressure sensation, proprioceptive sensation, static balance, dynamic balance, and foot-ankle function. Twenty individuals with a Cumberland Ankle Instability Tool (CAIT) score of 24 points or lower, who experienced at least one ankle sprain in the past 6 months and multiple giving-way sensations in the past year, were included in the CAI group while 20 individuals with a CAIT score higher than 24 and no history of ankle sprains in the past year were included in the control group. Individuals aged 18-40 were recruited for the study, and the groups were similar in terms of gender, age, body mass index, and dominant lower extremity. In both groups, 14 individuals had instability on their dominant side, while 6 individuals had instability on their non-dominant side. The CAIT score was 13.5 in the CAI group and 29 in the control group. There was no statistically significant difference between the groups in goniometric measurements of ankle joint range of motion (p>0.05). A digital dynamometer was used for muscle strength measurements. Statistically significant differences were found between the CAI group and the control group in ankle dorsiflexion, plantar flexion, inversion, eversion muscle strengths, and intrinsic muscle strengths of the foot (p0.05). Static balance was assessed using the Balance Error Scoring System (BESS), and the CAI group had statistically significantly higher total BESS scores on firm and foam surfaces compared to the control group (p0.05).