Toplumun öteki yüzü: Osmanlı edebiyatında çingeneler
Other side of society: Gypsies in the Ottoman literature
  1. Tez No: 760816
  2. Yazar: NURDAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dünya üzerindeki en renkli halklardan biri olan ve çalışmamızın temel yapı taşını oluşturan halk Çingenelerdir. Çingeneler asırlar boyunca var olan ama varlığı sanki görmezden gelinen bir toplumdur. Yokmuş gibi görünmesindeki en önemli faktör diğer topluluklar tarafından hor görülmeleri ve görmezden gelinmeleridir. Çünkü Çingeneler yaşayış biçimleri, giyim kuşamları, dış görünüşleri, dini inançları, yaptıkları meslekleri bakımından hep eleştirilmiş ve uzak durulmuş bir toplum olmuştur. Çalışmamızda, söz konusu ötekileştirme sebepleri merkeze alınarak Çingene toplumunun Klasik Türk Edebiyatında nasıl ele alındığı, hangi özelliklerinin beyitlere misafir olduğu, hayatlarının tarihi metinlerde nasıl işlendiği anlatılacaktır. İlerleyen zaman içinde Çingenelerin hep yerinde saymasını ve hayatlarına dair bir değişkenliğin çok da yaşanmamış olmasını yıllar öncesine ait şiirlerde görmemiz sağlanacak ve bu sayede yüzyıllar boyunca süregelen bu toplumun aslında yüzyıllar boyunca hep aynı olduğu, hiç değişmediği ve diğer toplumların da Çingenelere karşı bakış açısında bir oynama olmadığı gözler önüne serilecektir.
Özet (Çeviri)
Gypsies are one of the most colorful peoples in the world and constitute the basic building block of our study. Gypsies are a society that has existed for centuries but whose existence seems to be ignored. The most important factor in making it seem like it doesn't exist is that they are despised and ignored by other communities. Because Gypsies have always been a society that has been criticized and avoided in terms of their way of life, clothing, appearance, religious beliefs and professions. In our study, it will be explained how the Gypsy society is handled in Classical Turkish Literature, which features are guests of the couplets, and how their lives are processed in historical texts, by taking the reasons for othering to the center. In the coming time, we will be able to see in the poems of years ago that the Gypsies always remained in place and that there was not much change in their lives and in this way, it will be revealed that this society, which has continued for centuries, has always been the same for centuries, has never changed, and that there has been no change in the perspective of other societies towards Gypsies.