Kronik hastalığı olan fazla kilolu bireylerde COVİD-19'A ilişkin risk ve kontrol algısı
Risk perception and control regarding COVİD-19 for overweight individuals with chronic diseases
  1. Tez No: 760829
  2. Yazar: FATUMO AHMED MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY AÇIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kronik hastalığı olan fazla kilolu bireylerde Covid 19'a ilişkin risk ve kontrol algısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Giriş: Covid 19 pandemisinin fiziksel ve psikolojik etkisi olduğu bilinmektedir. Kronik hastalık varlığı ve fazla kilolu olma, bu hastalığın daha kötü seyretmesine ilişkin algılara yön veren faktörler arasındadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipte planlanan çalışmada, Manisa ilinde bir üniversite hastanesinin dahiliye polikliniklerine başvuranlardan gönüllü 280 hastaya ulaşılmıştır. Veriler; sosyodemografik form, algılanan Covid 19 risk ölçeği (bilişsel risk, duygusal risk alt boyutları) ve Covid 19'ün kontrol algısı ölçeği ile (makro kontrol, mikro kontrol, kontrol edilebilirlik alt boyutları) ile elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler ile t test, Mann whitney U test, tek yönlü varyans ve kruskal-wallis test analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %54,6'sı kadın ve %31,1'i hipertansiyon hastasıdır. Katılımcıların %48,2'sinin Beden Kütle İndeksi (BKİ) ise 25-29,9 aralığındadır. Araştırmada algılanan Covid 19 risk puan ortalaması 42,13±11,88 Covid 19'un kontrol algısı ölçeğinin puan ortalaması ise 3,23±0,57 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study, was to assess the risk and control perceptions of Covid 19 related in overweight individuals with chronic disease. Introduction: The Covid 19 pandemic is known to have physical and psychological consequences. The presence of chronic disease and being overweight are factors related to influence perceptions of this disease's severity. Material and Method: For this cross-sectional and descriptive study, 280 volunteer patients were recruited from a university hospital's internal medicine outpatient clinics in Manisa. Data, the sociodemographic form was obtained using the perceived Covid 19 risk scale (cognitive risk and emotional risk sub-dimensions) and the perceived Covid 19 control scale (macro control, micro control, controllability sub-dimensions). Descriptive statistical analyses with t test, Mann Whitney U test, one-way variance, and Kruskal-Wallis test was used to analyze the research data. Results: The participants were female in 54.6% and hypertensive in 31.1%. The Body Mass Index of 48.2% of the participants ranged between 25 and 29,9. In the study, the mean score of the Covid 19 disease perception scale was 42,13±11,88, and the mean score of the Covid 19 control perception scale was 3,23±0,57. The relationship between having a chronic disease and taking regular medication, as well as the Covid 19 disease perception scale, was statistically significant.