0-6 ay bebeği olan babaların emzirmeye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of fathers with 0-6 MONTHS baby on breastfeeding
  1. Tez No: 760831
  2. Yazar: CEMRE APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KILIÇ UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışma anne sütü alan 0-6 ay arasında bebeği olan babaların emzirmeye etkilerini (emzirmeyi anlama, yardım, değer verme, hazır bulunuşluk, duyarlılık) belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı olarak yapılan araştırmanın örneklemini 13 Mart -1 Haziran 2022 tarihleri arasında Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran, 260 baba oluşturmuştur. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Babaların Emzirmeye Etkisi Ölçeği (BEEÖ)”ile toplanmış olupSPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Bulgular: Babaların yaş ortalaması 36,72±7,11 olup %57'sinin üniversite mezunu, %98.1'nin gelir getiren bir işte çalıştığı, %45'nin gelirlerini giderlerine eşit olarak algıladıkları, %56,5'inin gündüz 12 saatten az çalıştığı, eşlerinin %61.1'inin öğreniminin üniversite ve üstü olduğu, %54,2'sinin çalıştığı bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların %45,8'sinin tek çocuğu olduğu, %46,2'sinin emzirilen çocuklarının ilk çocukları ve %50,4'ünün de kız çocuğu bulunduğu belirlenmiştir. Babaların %49,2'si eşinin emzirme sürecinde etkisi olduğunu düşündüklerini saptanmıştır. Babaların BEEÖ puan ortalaması 124,99±32,44'dür. Babaların BEEÖ puanının bazı sosyo-demografik ve tanımlayıcı değişkenlerle ilişkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out to determine the effects of breastfeeding (understanding breastfeeding, helping, valuing, readiness, sensitivity) of fathers who have babies in between 0-6 months. Materials and Methods: The sample of the descriptive study consisted of 260 fathers who applied to the Gayrettepe Florence Nightingale Hospital Pediatrics Polyclinic between March 13 and June 1, 2022. The data were collected with the“Descriptive Information Form”and the“ The Partner Breastfeeding Influence Scale (TPBIS)”the data were analyzed in SPSS 25.0 program. Results: The average age of the fathers was 36.72±7.11, 57% of them were university graduates, 98.1% were working in a job that generates income, 45% perceived their income as equal to their expenses, 56.5% works less than 12 hours during the day. It was found that 61.1% of their spouses had a university degree or higher, and 54.2% of them were working. In addition, it was determined that 45.8% of the participants had an only child, 46.2% had the first child of their breastfed children and 50.4% had a daughter. 49.2% of the fathers stated that they thought they have an effect on the breastfeeding process. The average TPBIS score of the fathers was 124.99±32.44. It was determined that the fathers' TPBIS score was associated with some socio-demographic and descriptive variables. The scores of fathers who are younger, whose education level is at university or higher, who have social security, who work less than 12 hours in an income-generating job, who have a small number of children and who think that they have an effect on the breastfeeding process, were found to be statistically significant.