Babaların E-sağlık okuryazarlık düzeylerinin emzirmeye etkisi
Effects of fathers e-health literacy level on breastfeeding
  1. Tez No: 842224
  2. Yazar: BETÜL ÖRSELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma Karadeniz Teknik Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Farabi Hastanesinde 0-24 ay arası emzirme döneminde bebeği olan babaların e-sağlık okuryazarlık düzeylerinin emzirmeye etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, korelasyonel ve kesitsel tipte yapıldı. Araştırma 1 Haziran 2022-30 Eylül 2022 tarihleri arasında genel pediatri polikliniği, yeni doğan ve sağlam çocuk polikliniği, çocuk kan alma birimlerine başvuran, araştırma kriterlerini sağlayan 216 baba ile yürütüldü. Araştırmanın verileri,“Sosyo-Demografik Veri Toplama Formu”,“E-Sağlık Okuryazarlık Ölçeği”ve“Babaların Emzirmeye Etkisi Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesi, araştırmaya katılan katılımcıların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapmadan yararlanılmıştır. Babaların babaların e-sağlık okuryazarlığı ve babaların emzirmeye etkisi düzeyleri ile boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve lineer regresyondan yararlanılmıştır. Babaların tanımlayıcı nitelikleriyle ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların tespit edilmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri kullanılmıştır. Araştırmamızda etki büyüklüğünü değerlendirebilmek için Cohen(d) ve Eta kare (η2) katsayıları referans alınmıştır. Araştırmaya katılan babaların %41.2'sinin 31-35 yaş aralığında, %56.5'inin yüksekokul ve üzeri eğitime sahip olduğu, %96.3'nün bir işte çalıştığı belirlendi. Babaların %45.8'inin bir çocuğa sahip olduğu, %44.9'unun çocuklarının yaşlarının 0-6 ay aralığında ve yaş ortalamalarının 8.933±6.492 (Min=1; Max=24) olduğu saptandı. Babaların E-sağlık okuryazarlığı ölçeği puan ortalaması 28.014±7.237 (Min=8; Maks=40) ve emzirmeye etkisi puan ortalaması 133.560±27.273 (Min=49; Maks=178) olarak saptandı. Babaların emzirmeye etkisi toplam puan ortalamaları ile e-sağlık okuryazarlığı toplam puanları arasında r=0.23 pozitif çok zayıf (p=0.000
Özet (Çeviri)
The research was conducted as descriptive, correlational and cross-sectional in order to determine the effect of e-health literacy levels of fathers who have babies between 0-24 months of age on breastfeeding at Karadeniz Technical University Application and Research Center Farabi Hospital. The research was conducted between June 1, 2022 and September 30, 2022, with 216 fathers who applied to the general pediatric clinic, newborn and well-child clinic, and pediatric blood collection units and met the research criteria. The data of the study were collected using the“Socio-Demographic Data Collection Form”,“EHealth Literacy Scale”and“Fathers' Effect on Breastfeeding Scale”. Frequency and percentage were used to evaluate the data and determine the descriptive characteristics of the participants in the study, and mean and standard deviation were used to examine the scale. Pearson correlation and linear regression were used to analyze the relationships between fathers' levels of e-health literacy and fathers' influence on breastfeeding and the dimensions. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used to determine the differences in the descriptive characteristics of the fathers and the scale levels. In our research, Cohen(d) and Eta square (η2) coefficients were used as reference to evaluate the effect size. It was determined that 41.2% of the fathers participating in the research were between the ages of 31-35, 56.5% had a college education or higher, and 96.3% were employed. It was determined that 45.8% of the fathers had one child, the ages of 44.9% of their children were between 0-6 months and the average age was 8.933±6.492 (Min=1; Max=24). Fathers' E-health literacy scale mean score was found to be 28.014±7.237 (Min=8; Max=40) and the mean score on its effect on breastfeeding was 133.560±27.273 (Min=49; Max=178). A positive correlation of r=0.23, very weak (p=0.000