Mohammed Racim gözüyle Cezayir'de Osmanlı dönemi sanatı
Ottoman-Era atr in algeria through the eyes of Mohammed Racim
  1. Tez No: 760843
  2. Yazar: MOUATEZ BILLAH DJİLLALİ SERBIS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖNKOL ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Cezayir güzel sanatlar tarihinin en önemli minyatür sanatçısı olarak kabul edilen Mohammed Racim, cesur ve eşsiz eserleriyle Cezayir'de İslam sanatının yerleşmesine katkıda bulunmuştur. Sanatçı, Fransız işgali sırasında doğduğu Cezayir tarihinde zor bir dönemde yaşamıştır. Aynı zamanda kurtuluş devrimine ve bağımsızlık aşamasına da tanık olmuştur. Racim'in sanatsal üretimi, İslam medeniyet tarihinin önceki dönemlerinin birer vesikasıdır. Cezayir'in işgal tarafından kültürel ve sosyal olarak soyulduğu sanatçının yaşadığı gerçekliğin aksine, Cezayir tarihinin önceki yüzyıllarına dönerek Osmanlı döneminde ülkesinde ne olduğunu gösteren eserler üretmeye çalışmıştır. Bu araştırma, Osmanlı İmparatorluğu ile Cezayir arasındaki sanatsal ve tarihsel ilişkiyi ele alınmıştır. Çalışmada aynı zamanda sanatçı Mohammed Racim'in hayatına, şahsiyetine, eserlerine ve talebelerine dair malumat verilmiştir. Son olarak sanatçının Osmanlı dönemini ifade eden eserleri sunulmuş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The artist Mohammed Racim is considered the most important miniature artist in the history of the Algerian fine arts. Through his brave and distinguished works, he contributed to the consolidation of this traditional Islamic art in Algeria. The artist lived a difficult period in the history of Algeria, where he was born at the time of the French occupation and witnessed the liberation revolution and the stage of independence. Racim's artistic production focused on earlier periods in the history of Islamic civilization. Contrary to the reality that the artist lived through, where Algeria was culturally and socially robbed by the occupation, he returned to the previous centuries of Algerian history and tried to produce works that mimic what a country was like in the Ottoman era. This study examines the artistic and historical relationship between the Ottoman Empire and Algeria. The study also provided information about the life of the artist (Mohammed Racim) his personality, works, and students. Finally, the artist's works that express the Ottoman era are presented and analyzed.