18 yaş üzeri diyabetes mellitus tanılı hastalarda kan lipit profilinin incelenmesi ve kardiyovasküler risk değerlendirilmesi
Examination of blood lipite profile and assessment of cardiovascular risk in patients with diabetes mellitus over 18 years of age
  1. Tez No: 760844
  2. Yazar: BETÜL KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU, UZMAN FARUK KARANDERE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Diyabet tanılı hastalarda HbA1c,Total Kolestrol, HDL, LDL ve Trigliserit düzeyleri ile birlikte Framingham ölçeğiyle kardiyovasküler risk değerlendirmesi yaparak diyabetus mellitusun lipit paneli ve kardiyovasküler hastalık riski üzerindeki etkilerini tespit etmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, İç Hastalıkları Kliniği ve Aile hekimliği polikliniklerine 22/03/2022-21/11/2022 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü diyabet tanılı hastalar değerlendirildi. Kriterlere uygun olantoplam 100 diyabet hastası seçildi. Hastaların yaş, cinsiyet,HbA1c düzeyi, Total Kolestrol, HDL, LDL ve Trigliserit düzeyleri, diyabet süreleri, kullandığı diyabetik ilaçlar ve Framingham risk skorları hesaplanarak çalışmadan elde edilen veriler uygun istatistik yöntemler ile değerlendirildi. BULGULAR:.Katılımcıların yaş ortalaması 51.76 ± 9.77 SS iken %55'i kadın %45'i erkekti. Katılımcıların HbA1c ortalaması 7.22± 1.72 SS olup 10 yılllık kardiyovasküler risk skor ortalaması ise 7.11±7.54 SS dir. 50 yaş üzerinde HbA1c% düzeyinde anlamlı bir artış görüldüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM:We aimed to determine the effects of diabetes mellitus on lipid panel and cardiovascular disease risk by performing cardiovascular risk assessment with Framingham scale along with HbA1c, Total Cholesterol, HDL, LDL and Triglyceride levels in patients diagnosed with diabetes. MATERIALS AND METHODS: In this study, individuals aged 18 years and above diagnosed with diabetes were evaluated at the Bakırköy Dr. Sadi Konuk Health Application and Research Center of Health Sciences University, Department of Internal Medicine, and Family Medicine clinics between 22/03/2022 and 21/11/2022. A total of 100 diabetes patients who met the criteria were selected. The participants' age, gender, HbA1c level, total cholesterol, HDL, LDL, and triglyceride levels, duration of diabetes, diabetic medications used, and Framingham risk scores were calculated, and the data obtained from the study were evaluated using appropriate statistical methods. RESULTS:The mean age of the participants was 51.76 ± 9.77 SD, with 55% being female and 45% being male. The mean HbA1c was 7.22 ± 1.72 SD, and the mean 10-year cardiovascular risk score was 7.11 ± 7.54 SD. A significant increase in HbA1c % level was observed in individuals above the age of 50. Total cholesterol (P6.5) compared to the regulated group (HbA1c