Ortaokul öğrencilerinin matematik korkularının nedenlerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of reasons for math fears of secondary school students in terms of different variables
- Tez No: 760846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ÖZTURAN SAĞIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin matematik korkularının nedenlerinin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Çalışmada sıralı açıklayıcı karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlı orta ölçekli bir ildeki merkez ortaokullarda öğrenim görmekte olan 1783 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Matematik Korkusunun Nedenleri Ölçeği”ve yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel analizler, bağımsız gruplar t-testi ve Anova testi, nitel verilerin analizinde ise betimsel ve içerik analizlerinden yararlanılmıştır. Nicel verilerden elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin matematik korku düzeyleri düşük seviyededir. Öğrencilerin matematik korku düzeyleri, cinsiyet ve sınıf seviyesi değişkeninde anlamlı bir farklılık gösterirken özel ders alma değişkeninde göstermemiştir. Kız öğrenciler erkek öğrencilere göre matematik dersinden daha fazla korkmaktadırlar. Sınıf seviyesi ilerledikçe matematik korkusu da artmaktadır. Nitel verilerden elde edilen sonuçlara göre ise öğrencilerin matematik korkularının nedenleri sırası ile matematiğin yapısından, öğrencinin kişisel özelliklerinden, aile-çevreden ve öğretmenden kaynaklı şeklindedir. Öğrenciler matematik korkusunu en çok ders esnasında, sınavlarda ve soru çözerken hissetmektedirler. Rehber öğretmenler, aileler ve uzman kişiler öğrencilerin matematik korkularını yönetme konusunda onlara destek olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reasons of secondary school students' fear of mathematics in terms of different variables. A sequential explanatory mixed design was used in the study. The study group of the research consists of 1783 students studying in central secondary schools in a medium-sized province in the Eastern Anatolia Region in the 2020-2021 academic year. In the study,“The Reasons for Fear of Mathematics Scale”and a semi-structured interview form were used as data collection tools. Descriptive analyzes, independent groups t-test and Anova test were used in the analysis of quantitative data, and descriptive and content analyzes were used in the analysis of qualitative data. According to the results obtained from the quantitative data, students' math fear levels are low. While students' math fear levels showed a significant difference in the variable of gender and grade level, they did not show a significant difference in the variable of taking private lessons. Female students are more afraid of mathematics than male students. As the grade level progresses, the fear of mathematics increases. According to the results obtained from the qualitative data, the reasons for students' fear of mathematics are due to the structure of mathematics, the personal characteristics of the student, the family-environment and the teacher, respectively. Students feel the fear of mathematics most during lessons, exams and while solving questions. Counselors, families and specialists should support students in managing their math fears.