'Güven Bana' belgeseli ışığında film yapım sürecinde yönetmen oyuncu arasındaki ilişkinin şekillenişi
The formation of actor - director relationship in the light of the documentary film 'Trust Me' during film production
- Tez No: 760847
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİR ASLANYÜREK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma oyuncu ve yönetmen arasındaki ilişkinin dinamiklerini, yerli film sektöründe aktif olarak çalışmalarını sürdüren yönetmenlerle ve oyuncularla yapılan röportajlar aracılığıyla incelemeyi, sorunları tespit etmeyi ve bu ilişkinin geliştirilebilmesi için pratik çözümler sunmayı hedefler.“Güven Bana”filmi ülkemizde film yapım pratiklerinde oyuncu ve yönetmen arasındaki ilişkinin önemine odaklanarak, aralarındaki hiyerarşiyi inceleyerek, bu ikilinin sorunlarının altında yatan nedenleri araştırmayı amaçlar. Yönetmen ve oyuncu arasındaki ilişkiyi geliştirmenin önündeki en önemli sorunun güven olduğunu ortaya çıkaran bu çalışma, bu güven ihtiyacının nedenlerini araştırarak, güven ortamının sağlanması için gerekli olan unsurları bulmayı ve film yapım pratiklerinin içerisine uygulanabilir yöntemler olarak eklenmesini hedefler.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the dynamics of the relationship between the director and the actor using interviews made with people who are actively working in the Turkish film industry; aiming to investigate the problems and to offer viable solutions in order to improve this relationship. The documentary film“Trust Me”aims to reveal the reasons behind the problems between the two; by focusing on the relationship and analyzing the hierarchy. This study exposes trust as the biggest issue between the director and the actor. It tries to find the causes of this need of trust and the neccessary elements to maintain it. It is also intended to add these applicable methods into film making practice.