Üriner inkontinanslı kadınlarda cinsel yaşam kalitesi
Determination of sexual life quality in women with urinary incontinence
- Tez No: 760870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ŞİMŞEK KÜÇÜKKELEPÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma üriner inkontinans yaşayan kadınların cinsel yaşam kalitesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırma Ankara il merkezinde bulunan bir üniversite hastanesine herhangi bir şikayetle başvuran kadınlar üzerinde Ocak- Mayıs 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 18 yaş üzeri ve üriner inkontinans şikayeti olan tüm kadınlar oluşturmuştur. Örneklemini ise dahil edilme kriterlerine uyan 290 kadın oluşturmuştur. Araştırmada veriler araştırmacılar tarafından oluşturulan Katılımcı Bilgi Formu ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K) Formu kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis H Analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the sexual life quality of women with urinary incontinence. This research was conducted in descriptive type. The research was carried out on women who applied to a university hospital in Ankara city center with any complaint between January and May 2022. The population of the study consisted of all women over the age of 18 with urinary incontinence complaints. The sample consisted of 290 women who met the inclusion criteria. In the study, data were collected by the researcher by face-to-face interview technique using the Participant Information Form and the Sexual Quality of Life Questionnaire-Femal (SQLQ-F). Form created by the researchers. In the analysis of the data obtained, Mann Whitney U was analyzed with Kruskal Wallis H Analysis.