Pazarlama hizmetinde yapay zeka: Netflix öneri sistemi örneği
Artificial intelligence in the service of marketing: Case of Netflix recommendation system
  1. Tez No: 760925
  2. Yazar: MARWA BELHADJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT NEVFEL ELGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nesnelerin İnterneti, büyük veri, blok zinciri ve yapay zekâ gibi yenilikçi teknolojiler, işletmelerin çalışma şeklini değiştirdi. Tüm yıkıcı teknolojiler arasında yapay zekâ (AI), en son teknolojik bozucudur ve pazarlama dönüşümü için muazzam bir potansiyele sahiptir (International Journal of Information Management Data Insight, Avril 2021) Gerçekten de son yıllarda benzeri görülmemiş bir büyüme yaşayan yapay zekanın yükselişi, diğer şeylerin yanı sıra yeni teknolojilerin gelişimine de işaret ediyor. Bu nedenle şirketler dijital bir yaklaşım benimsemelidir. Sayısız şirket, yapay zekayı dijital pazarlama stratejilerine entegre etmeye başladı ve bu toplanan verilerden bağımsız olarak öğrenebilen algoritmaların geliştirilmesi sayesindedir. AI geliştirmenin en heyecan verici alanlarından biri pazarlamadır, doğal dil işleme ve makine öğrenimindeki gelişmeler, kullanıcılarla sohbet robotları aracılığıyla iletişim kurma şeklimizi değiştirdi, özellikle GAFA (Google, Amazon, Facebook and Apple) tarafından takdir edilen öneri sistemleri aracılığıyla müşteri deneyiminin kişiselleştirilmesi; Netflix, amazon sayesinde bu ürünü alan kullanıcılarda bunu aldı gibi örneklerle liste uzayıp gidiyor Bazı yazarlar, tavsiye sistemlerinin tüketici tercihlerini bir tercih balonu içinde hapsederek manipüle edebileceğine işaret etmiştir. Yapay zekanın entegrasyonu sayesinde, öneri sistemleri, müşteri ihtiyaçları ve tercihleriyle orantılı, hızlı ve ilgili önerilerde bulunma yeteneğine sahip hale geldi. Aynı zamanda, ürün türlerinden ziyade insanların görsel tercihlerine göre önerilerde bulunduğundan, yapay zekanın akıllı birleşimi sayesinde çevrimiçi aramada gelişiyor. Bu çalışma ile yapay zekanın müşteri deneyiminin kişiselleştirilmesine katkısını ve bunun kullanıcılar tarafından nasıl algılandığını anlamayı arzu ediyoruz: Netflix örneği
Özet (Çeviri)
Innovative technologies such as the Internet of Things, big data, blockchain, and artificial intelligence have changed the way businesses work. Of all disruptive technologies, artificial intelligence (AI) is the latest technological disruptor and has enormous potential for marketing transformation (International Journal of Information Management Data Insight, Avril 2021) Indeed, the rise of artificial intelligence, which has experienced unprecedented growth in recent years, marks, among other things, the development of new technologies. Therefore, companies should adopt a digital approach. Countless companies have already started integrating AI into their digital marketing strategies. And this is thanks to the development of algorithms that can learn independently from the data collected. One of the most exciting areas of AI development is marketing, advances in natural language processing and machine learning have changed the way we communicate with users via chatbots, personalizing the customer experience through recommendation systems especially appreciated by GAFA; With other movies you might like, Netflix..“, with Amazon ”users who bought this product also bought it…" and the list goes on. Some authors have pointed out that recommendation systems can manipulate consumer preferences by trapping them in a preference bubble. Thanks to the integration of artificial intelligence, recommendation systems have become capable of making fast and relevant recommendations commensurate with customer needs and preferences. At the same time, online search is improving, thanks to the smart combination of artificial intelligence, as it makes recommendations based on people's visual preferences rather than product types. (Grandjean, 2020) With this study, we want to understand the contribution of artificial intelligence to the personalization of customer experience and how this is perceived by users: Netflix example