Product portfolio configuration in supermarkets: A case study in Turkey
Süpermarketlerde ürün portföyü düzenlemesi: Türkiye'de bir vaka çalışması
- Tez No: 760924
- Danışmanlar: PROF. DR. FUSUN ÜLENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Analitiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde süpermarketlerin önemli ölçüde yaygınlaşması ile birlikte mağazalarda ürün portföyü belirlenmesi çok önemli bir konu haline gelmiştir. Artık tek bir ma- hallede bile birçok farklı süpermarket bulunmaktadır. Doğal olarak market müş- teri çekme, sadık müşteriler edinme ve müşteri memnuniyetini sağlama açısından oldukça rekabetçi bir hale gelmiş bulunmaktadır. Süpermarketler müşterilerine çok geniş bir ürün yelpazesi sunar. Buna karşılık müşteri beklentileri farklı ürün- ler talep etme noktasında sınırsızdır. Süpermarketlerin sunabileceği ürün yelpazesi sınırsızken, mağazalardaki reyon alanları sınırlı kalmaktadır. Bu noktada minimum alan kullanarak maksimum gelir elde etmek için ürün portföyünü optimize etmek çok önemlidir. Ancak, değişen talebi karşılamak ve doğru ürünü rafa yerleştirmek zor olduğu için mağaza yöneticileri sıklıkla ürün portföylerini belirleme noktasında sıkıntılar yaşar. Ek olarak, farklı lokasyonlardaki her süpermarket için sabit ürün portföyü hazırlamak mümkün değildir. Çünkü her lokasyonda talep farklı müşteriler ve buna bağlı olarak değişen müşteri profili nedeniyle değişkenlik göstermektedir. Bu çalışma, belirli mağazalar için bu konuyu ele almaktadır. Ürünlerin satış performan- sına göre kümelenmesi ve bulguların birliktelik analizi ile değerlendirilmesi ile ürün portföyünün nasıl belirleneceği konusunda bir çözüm yöntemi sunmaktadır. Önerilen yöntem Türkiye'deki gerçek mağazalardan alınan veriye uygulanmıştır. Elde edilen bulgular portföydeki ürünlerin değerlendirilmesi ve aylık portföy önerileri olarak sunulmuştur. Oluşturulan model değişen taleplerine ayak uydurabilmek için her yıl güncellenebilir ve elde edilen sonuçlarla ürün portföyü yeniden belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the selection of products for a specific portfolio has become a crucial topic in stores with the enormous proliferation of supermarkets. Today, many different stores are present in the same neighborhoods and the environment has become highly competitive in terms of customer traction, obtaining loyal customers, and maintaining customer satisfaction. Supermarkets offer a broad array of products, and customer expectations are endless in terms of demanding different products. Stores have limited space in which to offer products on their shelves, but, limitless product options can be offered to customers. On this point, it is important to optimize the product portfolio to make the maximum money by using the minimum space. However, market managers are usually/often confused about determining their product portfolio because demand dynamic and accuracy in selecting the best product is problematic. Also, it is not possible to select/determine a single certain product portfolio for each supermarket in different locations because demand varies in each different location due to their differing customers, and thus, customer profile. This study approaches the issue for some specific stores and provides a solution method on determining product portfolio by using clustering method with respect to sales performance of products in portfolio, and combining these results with association rule mining. The proposed method is constructed on the data from real stores in Turkey. The findings are presented as evaluation of products in the portfolio and monthly portfolio recommendations are proposed in monthly basis. The created model can be preserved and the portfolio can be updated every year to keep pace with the changing demand of customers.