Eski endüstri alanlarının yeniden işlevlendirilmesinde kentsel kalite ve değer artışına ilişkin kullanıcı algısı: İzmit-Sekapark örneği
User perception on the increasing urban quality and real estate value of the redevelopment of old industrial areas: A case study on Izmit-Sekapark
- Tez No: 310519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Zaman birçok şeyi değiştirdiği gibi yaşadığımız, ürettiğimiz, tükettiğimiz mekanları da değiştirmekte ya da değiştirme ihtiyacı uyandırmaktadır.Herhangi bir işlev ilk kurulduğu zamanki koşullarda en ideal konumda yer seçse dahi, değişen çevresel kullanımlar, ulaşım olanakları, teknolojik gelişmeler zaman içinde o alanı, işlerliği azalan bir konumda bırakabilmekte; işte bu durumda, atıl kalan bu alanların yeniden işlevlendirilmesi -basit anlamıyla- kentsel dönüşüm örneklerini ortaya çıkarmaktadır.Kentsel Dönüşüm, oluşumunda bir çok aktörün rol aldığı, birden fazla uygulama aracıyla sağlanabilen genel bir kavram olup değişmesi gereken fonksiyonun tarihi özelliklerine, kullanım amacına, bulunduğu mekana göre şekillenmektedir.Kentsel Dönüşüm projeleri sadece fiziksel mekanın değişimi, bir fonksiyondan başka bir fonksiyona dönüşüm, ya da yıkıp yeniden yapmayla sınırlı kalan bir fiziksel olgu ekseninde gelişmez, gelişmemelidir.Fiziksel mekan değişiminin yanı sıra, Kentsel Dönüşüm aynı zamanda alandan faydalanan kullanıcıların ve alanda yaşayan kesimin yaşayışını, alanı kullanışını, sosyal ve kültürel yaşam anlayışını yeniden şekillendiren; önemli noktalara erişebilirliklerini, aidiyet duygularını, kısacası kentsel yaşam kalitesini arttıran bir değişim sürecidir. Alana kazandırılan yeni işlevler yeni özellikleri de beraberinde getirerek kentsel yaşam kalitesini arttırmakta, artan yaşam kalitesi de o mekana artı bir değer katmaktadır. Çünkü eskiden atıl, işlevsiz olan alanlar getirilen yeni işlevlerle kullanılmaya başlanmakta, sağlıklı hale getirilmektedir. Sağlıklı hale gelme durumu o alanın daha fazla kullanıcıya hitap ederek değerinin artmasında önemli bir rol oynamaktadır.Özetle, bu tez kapsamında literatürdeki genel tanımlardan ve kentsel dönüşüm projeleri sonucu oluşan kentsel kalite ve değer artışından bahsedildikten sonra, örnek alan olan Sekapark Endüstriyel Alanına ilişkin Dönüşüm Projesi ve alanda yapılan anket çalışması bu bilgiler ışığında değerlendirilerek Sekaparkın dönüşümüyle meydana gelen kentsel kalite ve değer artışı istatiki analizler kullanılarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
As time changes many things, it also changes the places we live, we produce and we consume in, or it evokes the need to change them at least.Although, any function is located in the most ideal site at first, changing factors as peripherial land-uses, transportation facilities, technological innovations may cause the utility value of that area to decrease in time; at that point, examples of urban regeneration arise in terms of the re-use of that abandoned sites.Urban Regeneration is a general concept in which many actors take part, different application tools can be used and that changes according to the historical features, purpose of use and location area of the function.In the context of this thesis, -related to the features of the sample area- general definitions, statements and case studies in literature about regeneration -in other words the re-use- of urban, coastal and industrial areas are handled.Urban Regeneration projects are -and also should- not developed around a physical fact restricted only by changes in physical area, changes from one function to another or destroying and rebuilding.Besides re-forming physical environment; Urban Regeneration is a change process that re-shapes daily life, social and cultural life concepts, using of the area; increase the ability to access, feeling of belonging and in short, life quality of the people who use the area or live in there. New functions gained to the area bring new features and increase the life quality, and accordingly the increasing life quality adds to the the value of the area.The reason is that, formerly abandoned, disfunctional areas start to be used and to be healthier by the help of the new added functions. Becoming a more healthier site has a very efficient role in terms of increasing value resulted from the appeal of more people.In conclusion; after dealing with the general definitions and increasing urban quality and value resulted from Urban Regeneration Projects; Sekapark Industrial Area Regeneration Project and surveys made in the case study area were discussed in the light of this literature review and increasing urban quality and value caused by regeneration of Sekapark revealed by the help of statistical analysis.