Game theoretic pursuit-evasion strategies for a missile and its target
Bir füzeyle hedefi için oyun kuramına göre kaçma kovalama stratejileri
  1. Tez No: 76102
  2. Yazar: OSMAN MERTTOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.KEMAL ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bir füze ve hedefi arasındaki kaçma-kovalama problemi için oyun kuramı yaklaşımı kullanılmıştır. İlk olarak sabit hızlı düzlemsel durum ele alınmıştır. Oyun kuramına dayalı olarak bazı geometrik ölçütler geliştirilmiş ve bulunan çözüm bu ölçütler yoluyla yorumlandırılmıştır. Bundan başka, bu çözüm, her iki tarafça da bir güdüm yasası olarak kullanılabilmesi için anlık durum değişkenleri cinsinden ifade edilmiştir. Ardından, bulunan çözüm değişken hızlı düzlemsel hareketleri de kapsayacak şekilde genelleştirilmiştir. Bu yeni durumda kaçan taraf teğetsel ivme kontrolü de kullanabilmektedir. Sabit hızlı hareket için geliştirilen geometrik ölçütlerin, gerçekte değişken hızlı durumu da sağladığı gösterilmiştir. Çözümün anlık durum değişkenlerinin fonksiyonu olduğu açıkça gösterilmiştir; fakat bu çözümün güdüm yasası biçimine getirilmesi bazı iterasyonlan gerektirir. Son olarak, sabit hızlı düzlemsel durum için bulunan çözüm üç boyutlu uzaya genelleştirilmiştir. Yüksek dönü hızlarında problemin düzlemsel duruma benzediği gösterilmiştir. Üç boyutlu durum için elde edilen cebirsel denklemlerin çözülebilmesi için iteratif bir algoritma önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
A game theoretic approach is applied to the pursuit-evasion problem between a missile and a target. First, the constant speed planar case is attempted. Based on the game theory, geometric criteria are developed, and the solution obtained is interpreted by these criteria. This solution is expressed in terms of the current state variables, so that it can be used as a guidance law by each player. Then the solution is extended to the variable speed planar case. In this case, the evader can use tangential acceleration as an additional control. It is shown that the geometric criteria developed in the constant speed case are indeed valid for the variable speed case, as well. But, although the implicit dependence of the solution on the current state variables is made apparent, its use as a guidance law requires some iterations. Finally, the solution found in the constant speed planar case is extended to three dimensions. It is shown that for high roll rates the problem becomes similar to the planar case. An iterative algorithm is suggested for the solution of the algebraic equations obtained in the three dimensional case.