Üretim sistemlerinde depo operasyonlarının iyileştirilmesi için bir bilgi sisteminin tasarlanması ve geliştirilmesi
Design and development of an information system to improve warehouse operations in production systems
  1. Tez No: 761020
  2. Yazar: VOLKAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yalın düşüncenin amacı, mümkün olduğunca fazla israftan kurtulmaktır. 7 israf; aşırı üretim, gereksiz taşıma, istenmeyen hareket, gereksiz bekleme, gereksiz işleme, fazla stok ve hatalar olarak nitelendirilmektedir. Bu tezin amacı, satılacak veya üretilecek ürünleri depodaki stok adreslerinden toplayacak personel için taşıma kutusu sayısını ve depo içerisindeki en kısa malzeme toplama rotasını belirleyerek israfı azaltmaktır. Bu kapsamda, malzeme taşıma kutularının sayısı, malzemelerin kutu içerisindeki dizilimlerinin belirlenmesi ve depodan malzeme toplama faaliyetlerinde en kısa rotanın bulunması için bir bilgi sistemi sunulmaktadır. Bu çalışmada, en kısa rotaya Gezgin Satıcı Problemi (GSP) ile ulaşılırken Büyük Komşuluk Algoritması ile de gerekli taşıma kutusu miktarı, çeşidi ve kutu içi malzeme dizilimleri bulunarak sonuca ulaşılmıştır. Uygulama, Ankara ilinde elektromekanik ürün üreten bir işletmede gerçekleştirilmiştir. Malzemeleri toplayan personelin tecrübesi ve sezgisi ile gerçekleştirilen bu işlemler uygulanan Malzeme Toplama Bilgi Sistemi (MTBS) ile %52 oranında malzeme toplama süresinde, %39 oranında malzeme toplama rotasında iyileştirme sağlanmıştır. MTBS, benzer faaliyetler gerçekleştiren tüm sistemlerin depo operasyonlarını düzenleyecek kapasitededir.
Özet (Çeviri)
The purpose of lean thinking is to get rid of as much waste as possible. 7 wastes are characterized as excessive production, unnecessary carrying, unwanted move, unnecessary waiting, useless processing, excess inventory, and errors. The goal of this thesis is to reduce waste by determining the number of picking boxes and the shortest path around the warehouse for staff who will pick products to be sold or produced. In this context, an information system is presented to determine the number of material transport boxes, the arrangement of materials in the box, and the shortest route in material picking activities from the warehouse. In this study, while the shortest route is reached with the Traveling Salesman Problem (GSP), the required transport box amount, type and material sequences are found with the Great Neighborhood Algorithm and the result is reached. The application was carried out in an enterprise producing electromechanical products in Ankara. With the Material Picking Information System, which was implemented with the experience and intuition of the personnel picking the materials, an improvement was achieved in the material collection time of 52% and in the material collection route of 39%. The proposed Material Picking Information System is capable of regulating the warehouse operations of all systems that perform similar activities.