Farklı hibrit abutment kron restorasyonlarında termomekanik yaşlandırma sonrası vida gevşemesinin ve kırılma direncinin karşılaştırılması
Comparison of SCREW loosening and fracture resistance in different hybrid abutment CROWN restorations after thermomechanical aging
- Tez No: 761025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE BANKOĞLU GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, farklı materyallerden üretilen hibrit abutment kron restorasyonlarında termomekanik yaşlandırma sonrası vida gevşemesinin ve kırılma direncinin karşılaştırılması amaçlandı. Bilgisayar destekli tasarım/ bilgisayar destekli üretim (CAD-CAM) sistemi ile 3 farklı seramik materyalden (zirkonya, lityum disilikat ve hibrit seramik) hibrit abutment kron restorasyonları üretildi (n=10). Her bir restorasyon ve titanyum ara parça, yüzey işlemi uygulanarak birbirine simante edildi. İmplant ve kronların bağlantısı sağlandıktan sonra abutment vidası tork kontrol cihazı ile (30 Ncm) torklandı. 10 dakika beklenip tekrar tork işlemi uygulandı. 5 dakika sonra ilk vida gevşemesi değerleri ölçüldü. 250000 ve 500000 termomekanik siklus tamamlandığında vida gevşemesi değerleri tekrar ölçüldü. 750000 siklus tamamlandığında, örneklere üniversal test cihazı ile kırılma direnci testi uygulandı. Kırılma anında görülen en yüksek değer kırılma direnci (N) olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare screw loosening and fracture resistance after thermomechanical aging in hybrid abutment crown restorations. Restorations were produced from zirconia, lithium disilicate, and hybrid ceramic materials with computer-aided design/ computer-aided manufacturing (CAD-CAM) system (n=10). Restorations and titanium bases were cemented after surface treatments. After the implant and crowns were connected, the abutments screws were torqued (30 Ncm). After waiting for 10 minutes, they were torqued again. After 5 minutes, screw loosening values were measured. When 250000 and 500000 thermomechanical cycles were completed, the screw loosening values were measured again. When 750000 cycles were completed, the specimens were subjected to fracture resistance test. The load at fracture was recorded as the fracture resistance (N).