İnce saclardan yapılmış prizmatik yapıların enerji emilim özelliklerinin incelenmesi
Investigation of energy absorption characteristics of prismatic structures made of thin sheet
  1. Tez No: 761032
  2. Yazar: SAİT OZAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEHA TATLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, araçların ön şase kısmında çarpışmalardan kaynaklı enerjiyi absorbe etmek için kullanılan farklı geometrilere sahip ince cidarlı alüminyum tüplerin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Farklı geometrilere sahip alümniyum tüplerin absorbe ettiği enerjiyi görmek için deneysel yöntemle basma deneyi ve teorik yöntemle analiz programından olan Abaqus programından simülasyon yapılmıştır. Deneysel yöntemle yapılan test sonuçlarından oluşturulan grafikler ile teorik deneyler sonucu elde edilen grafiklerden faydalanılarak farklı geometrilere sahip alüminyum tüplerin absorbe ettiği enerji miktarları hesaplanmıştır.Simülasyonlarda sonlu elemanlar metodu kullanılmıştır. Gerçekte ve simülasyondan elde edilen grafikler birbirleriyle karşılaştırılmış olup, araçların kaza esnasında daha fazla enerji absorbe etmek için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparative analysis of thin-walled aluminum tubes with different geometries used to absorb the energy from collisions in the front chassis of the vehicles was made. In order to see the energy absorbed by aluminum tubes with different geometries, a compression test with experimental method and a simulation from the Abaqus program, which is one of the analysis program, were made with the theoretical method. The amount of energy absorbed by aluminum tubes with different geometries was calculated by using the graphs created from the test results with the experimental method and the graphs obtained as a result of the theoretical experiments. The finite element method was used in the simulations. Real and simulated graphs were compared with each other, and suggestions were made for vehicles to absorb more energy during an accident.