The cell division role of Glypican 5 in mammalian cells
Memeli hücrelerinde Glypican 5'in hücre bölünmesi rolü
  1. Tez No: 761033
  2. Yazar: AYŞE TUĞÇE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZLÜ SICAKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Glypican'lar (GPC'ler), Heparan Sülfat Proteoglikanlar (HSPG'ler) glikozaminoglikan ailesinin üyeleridir. GPI çapaları aracılığıyla plazma zarına sabitlenmiş hücre dışı proteinlerdir. Glypican'lar, Hedgehog ve Wnt gibi morfojenlerin aktivitesini düzenleyerek gelişimsel süreçlerde, hücre farklılaşmasında, kanserin ilerlemesinde ve kök hücre fonksiyonunda rol oynar. Daha önce yapılan siRNA incelemesi, Glypican 5'in (GPC5) yıkılmasının, hücre bölünmesinde bir işlev öneren çoklu çekirdeklenmede bir artışa yol açtığını göstermiştir. Ancak hücre bölünmesindeki rolleri araştırılmamıştır. Sitokinezdeki önceki yakınlığa bağlı proteomik analizimiz, GPC5'in hücre yapışması, aktin yeniden organizasyonu ve RhoA aktivasyonunda yer alan proteinlerle etkileşime girdiğini ortaya koydu. Hücre bölünmesi, kromozom ayrımı ve hücre iskeleti dinamiği açısından kapsamlı bir şekilde çalışılmış olsa da, hücre yüzeyi proteinlerinin sitokinezdeki işlevi belirsizliğini koruyor. Bu tezde, GPC5 KO hücrelerde canlı hücre görüntülemesi yaparak Glypican 5'in hücre bölünmesindeki rolünü araştırıyorum. Buna paralel olarak, GPC5'in önceden tanımlanmış etkileşim ortaklarının işlevselliğini araştırdım. Analizim, GPC5'in özellikle absisyon sırasında bölünen hücrelerin yapışma özelliklerini düzenleyerek geç sitokinezde bir rolü olduğunu ortaya koydu. Bu çalışma, bölünme sırasında hücrenin dış ve iç kısmının nasıl iletişim kurduğunun mekanizmasını aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Glypicans (GPCs) are members of the Heparan Sulphate Proteoglycans (HSPGs) family of glycosaminoglycans. They are extracellular proteins anchored to the plasma membrane through their GPI anchor. Glypicans play role in developmental processes, cell differentiation, cancer progression, and stem cell function by regulating the activity of morphogens like Hedgehog and Wnt. An early RNAi screen has shown that the knockdown of Glypican 5 (GPC5) led to an increase in multinucleation suggesting a function in cell division. However, their role in cell division is not investigated. Our previous proximity dependent proteomic analysis in cytokinesis revealed that GPC5 interacts with proteins that are involved in cell adhesion, migration, actin reorganization, and RhoA activation. Even though cell division was extensively studied in terms of chromosome segregation and cytoskeleton dynamics, the function of cell surface proteins in cytokinesis remains elusive. In this thesis, I investigate the role of Glypican 5 in cell division by performing live cell imaging in GPC5 knock-out cells. In parallel, I investigated the functionality of previously identified interaction partners of GPC5. My analysis revealed that GPC5 have a role in the late cytokinesis by regulating adhesion properties of dividing cells specifically during abscission. This study illuminates the mechanism of how the outside and the inner part of the cell communicates during division.