COVID-19 pandemisinde sağlık profesyonellerinin yaşam doyumu ve yaşam kalitesi ile aşı tereddüt derecesi arasındaki ilişki
Between the life satisfaction and quality of life of health professionals and the degree of vaccine heised in the COVID-19 pandemic
- Tez No: 808144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZEN ESRA KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünya, insanlık tarihi boyunca zaman zaman salgın hastalıklarla karşı karşıya kalmıştır. Çin'in Wuhan kentinde başlayıp kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 (Korona virüs salgını), bunların sonuncusu olmuştur. Geçmişten günümüze salgın hastalıklarla baş etmede aşılama büyük önem arz etmektedir. Dünya çapında aşıyla önlenebilir hastalıklara bağlı ölümler hızla azalmıştır. Aşı tereddüdünün artması daha önceki pandemilerde de görüldüğü üzere kamuoyu için büyük bir halk sağlığı sorunu teşkil etmektedir. Bu derlemede COVID-19 pandemisinde sağlık profesyonellerinin aşı tereddüt derecesinin yaşam doyumu ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisine değinilmiştir. Araştırmamızda cinsiyetin ve medeni durumun aşı tereddüdü açısından genel yaşam doyumunu olumlu ya da olumsuz etkilemediği görülse de yaşam kalitesi konusunda kadınların erkeklerden daha çok etkilendiği görülmüştür. Katılımcıların eğitim durumlarına göre pandemilerde aşı tereddüt ölçeği alt boyutlarından güven eksikliği ölçeğinin farklılığı tespit edilmiş olup, yapılan incelemede lisans üstü katılımcıların aşı tereddüt oranlarının az olduğu görülmüştür. Aşılamanın azalması, birçok bulaşıcı hastalığa bağlı mortalite ve morbiditeyi arttırabilir.
Özet (Çeviri)
The world has faced epidemics from time to time throughout human history.COVID-19 (Corona virus epidemic), which started in Wuhan, China and affected the whole world in a short time was the last of them.Vaccination is of great importance in dealing with epidemic diseases from the past to the present.Deaths from vaccine-preventable diseases have declined rapidly worldwide.The increase in vaccine hesitancy constitutes a major public health problem for the public, as seen in previous pandemics.In this review, the effect of healthcare professionals' degree of hesitation about vaccines on life satisfaction and quality of life during the COVID-19 pandemic is discussed.In our study, although it was seen that gender and marital status did not positively or negatively affect general life satisfaction in terms of vaccination hesitancy, it was seen that women were more affected than men in terms of quality of life.According to the educational status of the participants, the difference of the Lack of Confidence scale, which is one of the sub-dimensions of the vaccine hesitancy scale in pandemics, was determined,In the study, it was seen that the rate of vaccine hesitancy of graduate participants was low.Decreased vaccination may increase mortality and morbidity from many infectious diseases.