Life kinetik antrenmanlarının seçilmiş bazı nörotrofik ve motorik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of life kinetic trainings on some selected neurotrophic and motoric traits
- Tez No: 761077
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, basketbolculara uygulanan nöronsal öğrenme sürecini canlandırarak, yeni beyin ağlarını yapılandırıp sinirsel semptomları azaltırken, konsantrasyonu ve görsel sistemin performansını iyileştiren bir eğitim programı olan Life kinetik antrenmanlarının bazı nörotrofik ve motorik özelliklerin gelişimleri üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Daha sonra ise spor dallarında sportif performansın arttırılması amacıyla bir araç olarak life kinetik antrenmanlarının etkisi üzerine dikkat çekmektir. Yaş ortalamaları 15 – 18 arasında olan deney grubu (N=15) ve kontrol grubu (N=15) olmak üzere toplamda 30 erkek sporcu araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ) ölçülmüştür. Nörotrofik ve motorik faktörlerin tespitinde BDNF, NGF, NT – 3 , NT – 4, denge, dikkat ve reaksiyon değerleri ölçülmüştür. Tüm testler ön test ve son test şeklinde uygulanmıştır. Veriler istatiksel olarak SPSS 25.0 programında değerlendirilerek ön test ve son test ölçümlerinin kendi içindeki değişimlerini belirlemek için Paiered Sample T Testi, gruplararası ön test ve son test ölçümlerine ait değişkenlerin değerlendirilmesinde ise Independent Sample T Test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether Life kinetic training, which is a training program that improves the concentration and performance of the visual system, while stimulating the neuronal learning process applied to basketball players, structuring new brain networks and reducing neural symptoms, has an effect on the development of some neurotrophic and motoric features. Then, to draw attention to the effect of life kinetic training as a tool to increase sportive performance in sports. A total of 30 male athletes, including the experimental group (N=15) and the control group (N=15), whose mean age was between 15 and 18, voluntarily participated in the research. The height, body weight, and body mass index (BMI) of the athletes were measured. In the detection of neurotrophic and motoric factors, BDNF, NGF, NT-3, NT-4, balance, attention, and reaction values were measured. All tests were administered as pre-test and post-test. The data were evaluated statistically in the SPSS 25.0 program and Paired Sample T Test was used to determine the changes within the pretest and post-test measurements, and the Independent Sample T Test was used to evaluate the variables of the intergroup pretest and post-test" measurements.