Noise analysis and low noise design of feed structures for active and passive antenna arreys
Aktif ve pasif anten dizilerinin besleme yapılarının gürültü analizi ve düşük gürültülü tasarımı
- Tez No: 76108
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, temel olarak, iletim hatlarından oluşmuş yapıların gürültü analizi yapıl mıştır. Gürültü Eşdeğer Hat Uzunluğu, Ağırlıklı Eşdeğer Hat Uzunluğu, Faz Ilintisiz Uyumlama gibi gürültü analizine yönelik özgün tanımlar verilmiştir. Bu tanımlar esas alınarak bir gürültü analiz yöntemi önerilmiş ve anten besleme yapılarına uygulanmıştır. Paralel kol besleme yapısı tanımlanarak, anten dizisi tasarım yöntemi verilmiştir. Bu yapıların gürültü analizi sunulmuş ve düşük gürültülü tasarım örnekleri verilmiştir. Aktif anten dizilerinin gürültü özellikleri incelenmiş ve düşük gürültülü çalışma için aktif elemanların yerleştirilme yerler ine yönelik bir kriter çıkarılmıştır. Önerilen gürültü analiz yöntemi kullanılarak, bağlaşık antenlerin besleme yapıları üzerine çalışılmış ve bağlaşım nedeni ileartan gürültü miktarını veren bir ifade elde edilmiştir. Gürültü Eşdeğer Hat Uzunluğu yöntemi kullanılarak iletim hatlarından oluşan yapıların verimlilik ana lizi sunulmuş ve anten dizisi besleme yapılarının verimlilik ve gürültü sıcaklıkları karşılaştırılarak, büyük ölçekli anten dizilerinde yüksek kazanç bölü gürültü oranı elde etmek için bir anten alt dizisinde olması gereken anten elemanı sayısına ilişkin çıkarım yapılmıştır. Farklı anten eleman sayısına sahip alt dizilerin, büyük ölçekli bir anten dizisine yerleştirilmesine yönelik bir kural da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, basically, line type structures are analysed with regard to their noise performance. Novel definitions related to noise analysis like Noise Equiv alent Line Length, Weighted Equivalent Line Length and incoherent impedance match are introduced. Based on these definitions a noise analysis method is proposed and applied to antenna feed structures. Parallel arm feed structure is defined and feed structure design method is given including the corporate feeds. Noise analysis of these structures are presented and low noise design examples are given. Noise properties of active antenna array feed structures are investi gated and a criteria for placement of active components in an antenna array feed structure for low noise operation is derived. Using the proposed noise analysis method, feed structures of coupled antenna arrays are also studied and a compactexpression which shows the increase of noise power due to presence of coupling is obtained. Efficiency analysis of line type structures based on noise equivalent line length method is presented and by comparing the efficiency and noise tem perature of antenna array feed structures, an optimum number of elements in a subarray of a large scale antenna array for high gain over noise temperature ratio is formulated. A rule of thumb for placement of subarrays with different number of antenna elements, in a large scale antenna array is also given.