Control of individual pitch angle in variable wind speed using modern optimization techniques
Modern optı̇mı̇zasyon teknı̇klerı̇ ı̇le değı̇şken rüzgâr hızında bı̇reysel hatve açısının kontrolü
- Tez No: 761086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSU GÖREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Birçok farklı uygulamada kullanılan yenilenebilir enerji kaynağı rüzgâr enerjisidir. Rüzgâr enerjisi günümüzde en pahalı enerji türlerinden biridir. Rüzgâr gücünün amacı kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmektir. MATLAB/SIMULINK simülasyonları, FAST rüzgâr türbinini optimize etmek için kullanılan üç kontrol yöntemini net bir şekilde ayırt etmemizi sağladı; N-Z PI yöntemi, PSO-PI yöntemi ve GA-PI yöntemi benzer sonuçlar üretti. Rüzgâr türbinlerinin rotor hızı kalitesinin artırılması ve türbinler üzerindeki mekanik yüklerin azaltılması araştırılmıştır. Kanat açısını nominal rüzgâr hızına göre ayarlayarak rüzgâr türbininin rotor hızının nominal değerinde tutulması sağlanmıştır. Kontrol yöntemleri (PI, genetik algoritmalar ve parçacık sürüsü optimizasyonu gibi) kullanılarak farklı sonuçlar elde edilebilir. Buna ek olarak, kanat eğim açısının bireysel kontrolü, kontrol yöntemleri aracılığıyla rüzgar türbininin mekanik yüklerini azaltmamızı sağladı. Rüzgâr türbini Matlab/Simulink'te modellenmiştir. Simülasyon sonuçları, kanat eğim açısının bireysel kontrolünün rüzgâr türbininin rotor hızının kalitesini sağladığını ve rüzgâr türbini üzerindeki dengeli periyodik yükleri azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The renewable energy source used in many different applications is wind power. Wind energy is one of the most expensive forms of energy today. The purpose of wind power is to convert kinetic energy into electrical energy. MATLAB/SIMULINK simulations allowed us to clearly distinguish the three control methods used to optimise the FAST wind turbine; the N-Z PI method, the PSO-PI method and the GA-PI method produced similar results. Increasing the rotor speed quality of the wind turbines and decreasing the mechanical loads on the turbines were investigated. By adjusting the blade angle to the nominal wind speed, the rotor speed of the wind turbine is maintained at its nominal value. By using control methods (such as PI, genetic algorithms and particle swarm optimisation), different results can be achieved. In addition, the individual control of the blade tilt angle allowed us to reduce the mechanical loads of the wind turbine through control methods. The wind turbine was modelled in Matlab/Simulink. The simulation results show that the individual control of the blade tilt angle ensures the quality of the rotor speed of the wind turbine and reduces the balanced periodic loads on the wind turbine.