Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında mahpusların sağlık hakkı
The right to health of prisoners in the light of decisions of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 761089
  2. Yazar: AHMED AMER HABEEB AL-AHMEDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi sisteminde kabul edilen sözleşme, bildirge ve tavsiyeler, mahpusların sağlık hakkı açısından taraf devletlere bir takım sorumluluklar yüklemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, mahpusların sağlık hakkı ile sınırlı olarak, öncelikle sağlık hakkının dayanakları, ardından da mahpusların sağlık haklarına ilişkin olan düzenlemelerin bu genel kurallarla uyumlu olup olmadığı ele alınmaktadır. Ardından Türkiye'de 1982 Anayasası'nın ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin konuyla ilgili maddeleri ve gerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve gerekse Anayasa Mahkemesinin bağlantılı kararları incelenmektedir incelenmesidir. Bu kararlarda devletlerin mahpusların bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlık haklarının korunmasına özgülenen önemli standartların belirlenip belirlenmediği araştırılmaktadır. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde, mahpusların sağlık hakkının genel çerçevesi uluslararası ve ulusal yasal dayanaklarla açıklanmaktadır. İkinci bölümde, mahpusların sağlık hakkı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesinin kararları temelinde içtihadi olarak incelenmekte ve birinci bölümde ele alınan düzenlemeler karşısında Mahkemelerin özellikle devlete yüklediği yükümlülükler araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Conventions, declarations and recommendations adopted in the United Nations and the Council of Europe system impose some responsibilities on the parties in terms of the prisoners' right to health. The main purpose of this study, limited to the prisoners' right to health, firstly the foundations of the right to health, and then whether the regulations regarding the prisoners' health rights are compatible with these general rules. Then, the relevant articles of the 1982 Constitution and the European Convention on Human Rights in Turkey and the related decisions of both the European Court of Human Rights and the Constitutional Court are examined. In these decisions, it is investigated whether the states have determined important standards specific to the protection of the physical, mental and spiritual health rights of prisoners. In this context, in the first part of the study, the general framework of the prisoners' right to health is explained with international and national legal bases. In the second part, the prisoners' right to health is examined as jurisprudence based on the decisions of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court, and the obligations that the Courts impose on the state in the face of the regulations discussed in the first part are investigated.