Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve anayasa mahkemesi kararları ışığında mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin idari gözetimi
Administrative detention of refugees, asylum seekers and migrants in the light of the decisions of the European Court of Human Rights and the Turkish constitutional court
  1. Tez No: 800940
  2. Yazar: HACER ORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dünyada ülkeler ve özellikle Türkiye son yıllarda yoğun bir göç akınına uğramıştır. Göç eden yabancılar, düzensiz yollarla ülkeye gelmekte, geldikten sonra düzensiz duruma düşmekte ya da düzensiz yollardan ülkeden çıkmaya çalışırken yakalanmaktadırlar. Ulusal ve uluslararası mevzuata göre düzensiz durumdayken veya düzensiz şekilde çalışırken ya da düzensiz yollarla ülkeye girdikten veya ülkeden çıkmaya çalışırken yakalanan yabancılar, sınır dışı işlemleri tamamlanıncaya kadar idari gözetim altına alınarak Geri Gönderme Merkezleri (GGM)'ne sevk edilmektedir. Türkiye'de göç ve sığınma alanını düzenleyen başlıca mevzuat 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK)'dur. YUKK'ya göre Türkiye'de sığınma başvurusu yapan kişilerin de belirli durumlarda idari gözetim altında tutulabileceği öngörülmektedir. İdari gözetim kararı alındıktan sonra da gözetimde tutulma kararlarının denetimi, mekânların yaşam koşulları, özel durumdaki kişilere uygulanması gereken hassasiyet konularına önem verilmeli ve dikkatle incelenmelidir. İdari gözetim kararı istisnadır ve hukuki yarar alternatif tedbirlerle de sağlanabilecekse bu husus göz önünde bulundurulmalı ve alternatif tedbirlere başvurulmalıdır. Çalışmada hem uluslararası hukuk düzeni hem de ulusal hukuk düzeninde idari gözetim konusu incelenecektir. Türkiye'de idari gözetimin, uluslararası standartlar ve ulusal mevzuatın da öngördüğü şekilde müracaat edilen bir tedbir haline gelmesinden dolayı idari süreçlerin kişilerin özgürlüklerinden mahrum edilmeden yürütülmesi, daha sistematik ve etkili bir şekilde kullanılabilmesi için, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Countries around the world, and especially Turkey, have undergone an intensive migration influx in recent years. Emigrating foreigners come to the country by irregular means, fall into an irregular situation after arrival, or are caught trying to leave the country by irregular means. According to national and international legislation, foreigners caught in an irregular situation or working irregularly, or entering or trying to leave the country by irregular means, are placed under administrative supervision and sent to Repatriation Centers until the deportation procedures are completed. The main legislation regulating the field of migration and asylum in Turkey is the Law on Foreigners and International Protection No. 6458. According to the Law, it is envisaged that people applying for asylum in Turkey may also be kept under administrative supervision in certain cases. After the administrative supervision decision has been taken, the supervision of the supervision decisions, the living conditions of the places, the sensitivity issues that should be applied to people in special situations should be given importance and carefully examined. The administrative supervision decision is an exception, and if the legal benefit can also be provided by alternative measures, this issue should be taken into account and alternative measures should be applied. In the study, the issue of administrative supervision in both the international legal order and the national legal order will be examined. Since administrative surveillance has become an applied measure in Turkey as stipulated by international standards and national legislation, the decisions of the ECHR and the Constitutional Court will be evaluated in order for administrative processes to be carried out without depriving people of their freedoms and to be used in a more systematic and effective way.