Investigation of relationships between episodic future thinking, prospective and retrospective memory and inhibition: An experimental study
Olaysal gelecek düşünme, ileriye dönük ve geriye dönük bellek ve ketleme arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 761119
  2. Yazar: ÖZLEM SENA HALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Olaysal gelecek düşünme (OGD), daha önceki çalışmalar tarafından ileriye dönük (prospektif) bellek performansını artırmak için verimli bir kodlama stratejisi olarak gösterilmişti. Bu çalışma, duygusal değerlikli olaysal gelecek düşünmesinin hem ileriye dönük bellek hem de sonradan gelen tanıma görevi için etkili bir kodlama stratejisi olup olmadığına dair temel bir soruyu ele almıştır. Bu amaçla üç deneysel koşul oluşturulmuştur: Pozitif OGD, Negatif OGD ve kontrol koşulu. Bilişsel performanslar bir ileriye dönük bellek görevi olan kahvaltı hazırlama görevi ile ölçülmüştür. Her iki OGD grubunda da katılımcılardan Kahvaltı Görevinin kurallarını, alt görevlerini ve önceden belirlenmiş planlarını da göz önünde bulundurarak olumlu veya olumsuz bir kahvaltı hazırlama senaryosu hayal etmeleri istenirken, kontrol koşulundaki katılımcılar farklı bilişsel görevleri yerine getirdi. Katılımcı grupları arasındaki fark, ileriye dönük bellek ve tanıma performansları açısından anlamlı bulunmazken, OGD aşamasında üretilen dışsal detayların, bilişsel ketleme görevinin alt puanları tarafından anlamlı olarak yordandığı sonucu elde edilmiştir. Sonuçlar ilgili literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Episodic future thinking was previously demonstrated as an efficient encoding strategy to increase prospective memory performance. The present study provides the first empirical evidence of whether emotionally valenced episodic future thinking (EFT) is also an effective encoding strategy for PM, as well as subsequent recognition test. Thus, three conditions were created: positive EFT, negative EFT, and control. Whereas in both EFT groups, participants were required to imagine a positive or negative breakfast preparing scenario by also considering the rules, the subtasks, and their prespecified plans of the Breakfast Task, participants in the control condition executed several cognitive tests. Whereas the difference between participant groups was not significant in terms of PM and recognition performances, external details generated during the EFT phase were significantly predicted by the sub-scores of the inhibition task. The results were discussed according to the relevant literature.