Meme kanserinin moleküler alt tiplerinde görülen dinamik kontrastlı meme MRG bulgularının bırads tanımlayıcılarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of dynamic contrast breast MRİ findings in molecular subtypes of breast cancer according to birads descriptions
- Tez No: 761144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKDOĞAN GEMİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Amacımız meme kanserinin moleküler alt tipleri ile dinamik kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularının korelasyonunu ortaya koymak ve MRG bulgularına göre operasyon öncesi meme kitlesinin olası moleküler alt tipinin ve prognozunu önceden belirlemektir. Bu sayede kontrastlı meme MRG'nin tanı ve tedaviye yol göstermesini sağlamaktır. Yöntem ve Gereçler: Bu çalışmaya retrospektif olarak Haziran 2015-Ekim 2020 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalında Dinamik Kontrastlı Meme MRG çekilen ve patoloji sonucu invaziv meme karsinomu ile uyumlu bulunan 265 hasta dahil edildi. Hastalar histopatolojik çalışmalar sonucu hormon reseptör durumuna (östrojen, progesteron, HER-2) ve Ki-67 düzeyine göre moleküler alt tiplere ayrılarak, MRG bulguları American College of Radiology (ACR) tarafından 2014 yılında güncellenen "Breast Imaging Reporting and Data System'(BI-RADS) göre bu alt tipler için değerlendirildi. Bulgular: Toplam 265 tane invaziv meme kanseri olgusu dahil edildi. Bu olgulada en sık görülen alt tip 93 olguda (%35) Luminal A idi, 79 Luminal B tümör vakası (%29,8), 51 adet üçlü negatif tümör (%19,3) ve 42 HER-2 tümör vakası (%6,7) mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim in this study is to reveal the correlation between the molecular subtypes of breast cancer and contrast-enhanced breast magnetic resonance imaging (MRI) findings and to determine the possible molecular subtype and prognosis of the breast mass before the operation according to the MRI findings. In this way, it is aimed to ensure that contrast-enhanced breast MRI guides diagnosis and treatment. Materials and Method: This study was conducted retrospectively between June 2015 and October 2020 including 265 patients who underwent dynamic contrast-enhanced breast MRI in the Radiology Department of Sadi Konuk Training and Research Hospital and whose pathology results were consistent with invasive breast carcinoma. As a result of histopathological studies, patients were divided into molecular subtypes according to hormone receptor status (estrogen, progesterone, HER-2(human epidermal büyüme faktörü reseptörü-2),) and Ki-67 level, and MRI findings were evaluated for these subtypes according to the“Breast Imaging Reporting and Data System”(BI-RADS) updated in 2014 by the American College of Radiology (ACR). Results: A total of 265 cases of invasive breast cancer were included. In these cases, the most common subtype was Luminal A in 93 cases (35%), 79 Luminal B tumor cases (29.8%), 51 triple-negative tumors (19.3%), and 42 HER2 tumor cases (6.7%).