Sanal stüdyo dinleme yazılımları karşılaştırması ve miksaj işlemlerinin verimliliğinin arttırılması
Comparison of virtual studio listening software and increasing the efficiency of mixing processes
- Tez No: 761145
- Danışmanlar: DR. CEMAL BARKIN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Müzik, Electrical and Electronics Engineering, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İdeal dinleme ortamını sağlamak için iki temel faktör çok önemlidir. Bunlar izolasyon ve akustik dizayndır. İzolasyonda yapının sağlam olması, içerden dışarıya ve dışardan içeriye ses sızdırmaması, duvar, tavan ve zeminin mümkünse önce sesi geldiği yere geri gönderecek yansıtıcı malzemelerle ardından soğurucu malzemelerle donatılmış birçok katmandan oluşması, kısacası istenmeyen seslerin tümünün bertaraf edilmesi (trafik, elektrik, su tesisatı, havalandırma gürültüleri, doğa sesleri, titreşim kaynakları vb.) gerekmektedir. Akustik dizaynda ise bu izolasyon sonrasında standing waves (duran dalga), flutter echo, comb filter gibi oluşabilecek akustik problemleri en aza indirmek amacıyla, oda boyutları hesaplanarak tasarlanan yansıtıcı, soğurucu vb. panellerin yerleştirilmesine, ardından referans monitörleri, bilgisayar, çalışma masası, sandalyesi gibi ideal dinleme ortamında mutlaka bulunması gereken ekipmanların boyutlarının ve konumlandırılmalarının doğru seçilmesine ve son olarak da gereksiz hiçbir ekipmanın ortamda bulundurulmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Günümüz şartlarında bu ortamı sağlamak zaman ve maliyet olarak oldukça külfetli olduğundan, bu ortama ulaşmak herkes için kolay olmayabilir. Bu zorluklar nedeniyle referans kulaklığı ile çalışmak ve son dokunuşları stüdyo ortamında işlemek, sıkça kullanılan bir yöntem olmaya başlamıştır. Fakat referans kulaklığı ile çalışmanın ortam akustiğinden tamamen soyutlanmak, kulaklar arası çapraz korelasyonun olmaması, uzun süre çalışamamak, sesin farklı mesafe ve büyüklüklerde olan monitörlerde nasıl duyulacağı hakkında fikir edinememek gibi birçok dezavantajı vardır. Kulaklıkla çalışmanın dezavantajlarını en aza indirmek için son zamanlarda ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebiyle günümüzde daha önemli bir noktaya konumlanan sanal dinleme ortamı sunan yazılımlar incelenecek ve inceleme sonucunda daha verimli bir yazılım önerilerek, ideal dinleme ortamı sağlanamayan ortamlarda, miksaj işlemlerinin verimliliğini arttırmaya yönelik önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Two key factors are very important to ensure the ideal listening environment. These are isolation and acoustic design. In the insulation the structure must be strong, with no sound leakage from the inside to the outside and from the outside to the inside. The wall, ceiling and floor should consist of multiple layers, if possible first with reflective materials that will send the sound back to where it came from, and then with absorber materials. In short, it is necessary to eliminate all unwanted sounds (traffic, electricity, plumbing, ventilation noises, nature sounds, vibration sources, etc.). In acoustic design, in order to minimize acoustic problems such as standing waves, flutter echo, and comb filter that may occur after isolation, it's necessary to pay attention to the replacement of the panels like reflections, absorbers, etc. that are designed by calculating the room dimensions. Then, the size and positioning of the equipment that must be present in the ideal listening environment, such as reference monitors, computers, desks, and chairs, must be chosen correctly. And finally we should also pay attention not to keep any unnecessary equipment in the environment. In today's conditions, it may not be easy for everyone to reach this environment, as it is very burdensome in terms of time and cost to provide this environment. Due to these difficulties working with a reference headphone and processing the final touches in the studio environment has become a frequently used method. However, working with reference headphones has many disadvantages. Such as being completely isolated from the ambient acoustics, no cross correlation between the ears, and not being able to use the headphone for a long time, not having an idea about how the sound will be heard on monitors of different distances and sizes. Virtual studio software has recently emerged to minimize the disadvantages of working with headphones. These software can take a more important place today, due to reasons such as the pandemic that affects the world. Virtual studio software will be examined and a more efficient software will be recommended as a result of the review. Suggestions will be made to increase the efficiency of mixing processes in environments where an ideal listening environment cannot be provided.