Öğretmenlerin bireysel yenilikçilik düzeylerinin yordayıcısı olarak öğrenen örgüt profili ve örgüt kültürü
Learning organizational profile and organizational culture as predictions of teachers' individual innovation levels
  1. Tez No: 761164
  2. Yazar: SELİN HAZAL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KESKİNKILIÇ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada, okulların öğrenen örgüt olma durumları ve öğretmenlerin okul kültürüne yönelik algıları temelinde öğretmenlerin bireysel yenilikçilik davranışlarının ne düzeyde yordandığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında, İstanbul İlinde, Bakırköy İlçesinde bulunan özel ve resmi lise kademesinde görev yapan öğretmenler üzerinde ilişkisel tarama yöntemi ile nicel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Basit tesadüfî örnekleme metoduna bağlı olarak 387 adet ölçek toplanmıştır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak bir kişisel bilgiler formu, Öğrenen Örgüt Profili Ölçeği, Okul Kültürü Ölçeği ve Bireysel Yenilikçilik Düzeyi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, fark testleri için bağımsız gruplar t testi ve tek yönü varyans analizi (ANOVA), değişkenler arası ilişki ve etkiyi belirlemek üzere Pearson korelason katsayıları ve çoklu doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Öğretmenlerin, okullarını göz önünde bulundurarak, öğrenen örgüte ilişkin algı düzeylerini yüksek olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin, okul kültürü açısından okullarını olumsuz olmamakla birlikte çok yeterli de algılamadıkları ve okullarını en çok yüksek motivasyon ve verimlilik bakımından en az ise insan kaynakları geliştirme bakımından yeterli buldukları görülmüştür. Öğretmenlerin, bireysel yenilikçiliğe ilişkin fikir önderliği düzeyleri yüksek, değişime direnç ve deneyime açıklık düzeylerinin ise orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin değişime direnç gösterme düzeyleri ile öğrenen örgütün alt boyutlarına ilişkin algı düzeyleri arasında anlamlı ve negatif yönde bir ilişki varken, deneyime açıklık düzeyleri ile öğrenen örgütün alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin, okul kültürüne ilişkin algı düzeyleri ile bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkiler bakıldığında; öğretmenlerin, değişime direnç gösterme puanları ile insan kaynakları geliştirme arasında negatif, işbirliği ve güven, yüksek motivasyon ve verimlilik ve demokratik yönetim ve katılım düzeyleri arasında ise pozitif ilişkiler olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin, fikir önderliği düzeyleri ile İnsan kaynakları geliştirme haricinde diğer tüm boyutlarla pozitif ilişki olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin, deneyime açık olma düzeyleri ile bireysel yenilikçiliğin tüm alt boyutları arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin, öğrenen örgüte ve okul kültürüne ilişkin algılarının bireysel yenilikçilik boyutlarının üçünü de anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine to what extent the individual innovative behaviors of teachers are predicted on the basis of schools as learning organizations and teachers' perceptions of school culture. This quantitative study was conducted using the survey method with teachers working at private and public high schools in the Bakırköy district of the city of Istanbul in the 2020-2021 academic years. According to the simple random sampling method, 387 surveys were collected. In this study, a personal information form, Learning Organization Profile Scale, School Culture Scale and“Individual Innovation Level Scale”were used as data collection tools. In the study, independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for difference tests, Pearson correlation coefficients and multiple linear regression analysis were used to determine the relationship and effect between variables. It has been found that teachers have a high level of perception about the learning organization, considering their schools. It has been observed that the teachers do not perceive their school negatively, but not very adequately in terms of school culture, and they find their schools sufficient in terms of high motivation and efficiency. It was found that the teachers' level of opinion leadership regarding individual innovativeness was high, and the levels of resistance to change and openness to experience were moderate. While there was a significant and negative relationship between teachers' levels of resistance to change and their perceptions of the sub-dimensions of the learning organization, there was a significant and positive relationship between the levels of openness to experience and the sub-dimensions of the learning organization. When the relationships between teachers' perception levels of school culture and individual innovativeness levels are examined; It has been seen that there are negative relationships between teachers' resistance to change scores and human resources development, and positive relationships between cooperation and trust, high motivation and productivity, and democratic management and participation levels. It has been found that there is a positive relationship between the teachers' level of opinion leadership and all other dimensions except human resources development. A positive relationship was found between teachers' openness to experience and all sub-dimensions of individual innovativeness. It was found that teachers' perceptions of the learning organization and school culture significantly predicted all three dimensions of individual innovativeness.