İnsan ilişkilerinde değer sorunları: Edebi eserlerden örnekler
Value problems in human relations: Samples from literary works
- Tez No: 761172
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ŞAHİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsan dünyasında değer sorunları geçmişte olduğu gibi bugünde vardır ve hep olacaktır. Değer sorunlarının temelinde ise değerlendirme sorunları bulunur. Değerlendirme yapmak insan türüne özgüdür ve insan için kaçınılmazdır. Her insan kaçınılmaz olarak değerlendirmeler yapar. Bu değerlendirmelerde değerler ve değer yargıları önemli bir belirleyicidir. Toplumsal yaşamda zaman içerisinde ortaya çıkan değişim ve dönüşümlerin neler olduğunu anlamamıza geçmiş dönemlerde ve o dönemin insanını anlatan eserler yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada Halid Ziya Uşakligil'in romanlarından hareketle gelenekten kaynaklanan değer yargılarının neler olduğu, bu yargıların insan hayatını nasıl şekillendirdiği ya da çıkmaza soktuğu, yanlış değerlendirmelerin insan hayatını nasıl etkilediği ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Value problems in the human world has always existed and it will always be. On the basis of value problems there are evaluation problems. Evaluation is unique to the human kind and also it is inevitable. Everiyone inevitably makes evaluations. Values and value judgments are an important determinant in these evaluations. Works about the past periods and the people of that period help us to understand the changes and transfarmations that have emerged over time in social life. In this paper, it is exhibited that what are the value judgments arising from traditions, how these judgments either shaping or individuals life and how are misevaluations affect the life of people with reference to of Halid Ziya Uşaklıgil.