A psychoanalytical study of women's experiences related to early paternal loss and romantic relations
Kadınların erken dönem baba kaybı ve romantik ilişkilerle ilgili deneyimlerinin psikanalitik bir çalışması
  1. Tez No: 638188
  2. Yazar: MAKBULE SU POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Söz konusu tez çalışması 4-6 yaşları arasında baba kaybı yaşamış olan kadınların kayıp ve romantik ilişkilere yönelik deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu hedef doğrultusunda 5 kadın katılımcıyla yapılan görüşmelerden elde edilen bilgiler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (IPA) yöntemiyle incelenmiştir. Her bir katılımcıyla birden çok görüşme gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar geçmiş literatürde yer alan 6 yaş ve öncesinde ölümün farklı algılandığı yönündeki bilgiyi doğrular niteliktedir. Kaybın aile dinamiklerinde önemli değişimlere neden olduğu, özellikle anne ve çocuk arasındaki ilişkinin etkilendiği ve annenin diskurunun erken kayıpta öznenin yapılanmasında önemli bir etken haline geldiği görülmüştür. Ayrıca, söz konusu araştırma baba kaybı yaşamanın bir değil, en az 3 şekilde deneyimlenebileceğini göstermektedir: kastrasyon, privasyon ve frusturasyon farklı deneyim türleri olarak gruplanmıştır. Çalışma ayrıca kişinin deneyimlediği frustrasyon seviyesiyle baba kaybına atfedilen niyetlilik arasında pozitif bir ilişki saptamıştır. Sonuçlar aynı zamanda baba eksiğinin katılımcıları pek çok farklı başa çıkma yöntemi geliştirmeye iten çok yönlü bir fenomen olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca, katılımcıların diskurları imgesel babayla yaşanan pek çok ilişki dinamiğine işaret etmektedir. Araştırmanın sonuçları katılımcıların imgesel babayı romantik ilişki yaşadıkları partnerlerinde somutlaştırma eğiliminde olabildiklerini göstermektedir. Söz konusu eğilimin baba eksiğiyle ilişkilenme biçimleri arasında en sık kullanılan yöntem olduğu saptanmıştır. Sonuçlar Lacanyen Psikanalitik Teori ışığında tartışılmıştır. Son olarak araştırmanın sonuçları doğrultusunda çeşitli klinik uygulama önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the experiences of loss and romantic relations of women who have lost their fathers between the ages of 4-6. In order to do so, an Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) have been conducted with 5 women. Multiple interviews were held with each participant. The results of the study have provided support for the previous literature suggesting that death is perceived differently before the age of 6. It has been revealed that loss results with important changes in familial dynamics, especially between the mother and the child and that the discourse of the mother becomes an important factor which structures the subject in cases of early loss. Furthermore, the study shows that there is not a single way to lose a father, but at least three: castration, privation, and frustration. Each instance surges up during different moments of experience. The study also suggests that level of frustration is positively correlated with the perceived level of intentionality involved in father's death. Also, the results show that the lack of the father is a multidimensional phenomenon which may lead the participants to develop unique ways to deal with. Moreover, the participants' discourses have revealed that they assume multiple relations to the imaginary father. The results show that the participants attempt to incarnate the imaginary fathers in their romantic partners. The attempt in question has been spotted as the most frequent way of assuming relations to the lack of the father. The results have been discussed in light of the Lacanian Psychoanalytical Theory. Lastly, several clinical implications were suggested in accordance with the findings.