Father loss during early childhood
Erken çocukluk döneminde baba kaybı
- Tez No: 521190
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez kadın bireylerin baba kaybı deneyimini derinlemesine araştırmayı amaçlamaktadır. Özellikle bireylerin baba kaybını nasıl deneyimlediklerine ölüme karşı yapılan atıflar, duygular ve yaşamlarına olan etkileri açısından odaklanmıştır. Bu konuyu çalışmak için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Babasını üç buçuk ve beş yaşları arasında kaybeden yedi birey ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz veriyi analiz etmek ve üst temaları bulmak için kullanılmıştır. Bu tezde altı tane üst tema bulunmuştur. Bunlar (1) babanın kimliğini oluşturmaya çalışma, (2) babanın ölümünden sonra aile içindeki değişen dinamikler, (3) babanın ölümünün ilişkiler üzerindeki etkileri, (4) babanın ölümüne yapılan atıflar, (5) baba ile ilişkiyi devam ettirme ve (6) babanın ölümüne karşı olan duygulardır. Bu temalar literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current thesis aims at deep understanding of experience of father loss of female individuals. More specifically, it focuses on how individuals experience father loss in terms of their attributions to the death of their father, emotions and the effects on their life. Qualitative research method is used to study this topic. Semi- structured interviews are done with seven individuals who lost their father at the ages between three and a half and five. Interpretative Phenomenological Analysis is employed to analyze the data and find superordinate themes. In the current thesis six superordinate themes are emerged, which are (1) trying to form an identity of the father, (2) changed dynamics in the family after the death of the father, (3) influences of the death of the father on relationships, (4) attributions to the death of the father, (5) experienced emotions related to the death of the father and (6) maintaining bonds with the father. These emerging themes are discussed in the light of literature.