Multi-layer network approach in modeling epidemics in an urban town
Şehir hayatında salgın modellemede çok katmanlı ağ yaklaşımı
  1. Tez No: 761183
  2. Yazar: MELİKŞAH TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN HALUK BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Geçtiğimiz iki yılda Covid-19 salgını dünya çapında milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine sebep olup, milyarlarca insanı olumsuz etkiledi. Yetkililer uzaktan çalışma, uzaktan eğitim ve sokağa çıkma yasağı gibi önlemler almak zorunda kaldılar. Bilim adamları olası olumsuz etkileri azaltmak amacıyla tahminleme ve ağlar üzerinde simülasyon çalışmaları ile salgının geleceğini öngörmeye çalıştılar. Bu çalışmalarda kullanılan ağlar ya yapay ağlar, ya da gerçek ama belli bir alana spesifik, sınırlı boyuta sahip ağlar oldu. İlk grubun yapay oluşu, ikinci grubunsa sınırlı boyutta ve belli bir alana spesifik olması sebebiyle bu ağların gerçek hayatı her yönden temsil etme yeteneği kısıtlıydı. Literatürdeki bu ihtiyaca cevap olması amacıyla şehir hayatını her yönüyle yüksek çözünürlükte temsil edebilmek için parametrik çok katmanlı yönsüz ağırlıklı ağ modelini sunuyoruz. Bu modelde çizge kuramından faydalanıp bireyleri düğümler ile temsil ediyoruz. Bireyler bulundukları bölgede yerel etkileşimler yapıyorlar, ve bu etkileşimler hastalık bulaştırma ihtimalini gösteren ağırlıklı kenarlar ile temsil ediliyorlar. Ağdaki her katman kendi kenar ağırlığına sahip olup ev, iş ve okul gibi günlük hayattan etkileşimleri temsil ediyor. Bu ağ üzerinde yaptığımız salgın simülasyonları gösteriyor ki hastalığı yaymada en etkili katman arkadaşlık katmanı. Literatüre katkılarımız iki başlıktan oluşuyor. Önce gelecekteki araştırmalarda kullanılabilecek parametrik bir ağ modeli sunuyor, ardından SIR simülasyonu ile farklı katmanların salgındaki etkilerini ortaya koyuyoruz.
Özet (Çeviri)
The last two years have been an extraordinary time with the Covid-19 pandemic killing millions, affecting and distressing billions of people worldwide. Authorities took various measures such as turning school and work to remote and prohibiting social relations via curfews. In order to mitigate the negative impact of the epidemics, researchers tried to estimate the future of the pandemic for different scenarios, using forecasting techniques and epidemics simulations on networks. Networks used in these research are either synthetic networks or real networks with limited size and domain specific interactions. Hence, their ability to represent the world is limited. Intending to represent real-life in an urban town in high resolution, we propose a parametric multi-layer undirected weighted network model, where vertices are the individuals of a town that tend to interact locally, and edges represent transmission probability. Each layer corresponds to a different interaction that occurs daily, such as household, work or school, with their own transmission probability. Our simulations indicate that locking down friendship layer has the highest impact in slowing down epidemics. Hence, our contributions are twofold, first we propose a parametric network generator model; second, we run SIR simulations on it and show the impact of layers.