Isparta Emniyet Müdürlüğünde görevli personelin çevre duyarlılığının ölçülmesi
Measurement of the environmental conscience of the personnel at the Isparta Police Headquarters
- Tez No: 761190
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çevre problemlerinin ortaya çıkması ve küresel bir boyut kazanması bireylerin çevre hususunda hassasiyetlerinin artmasına zemin hazırlamıştır. Çevre duyarlılığı kavramı da bu gelişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Çevre sorunlarının en aza indirilmesinde insanların çevre duyarlılıklarının geliştirilmesinin önemli bir konu olduğu görülmektedir. İnsanların çevre duyarlılıklarının yükselmesi için öncelikli olarak her yaş grubundan bireyin çevre duyarlılık düzeyinin belirlenmesi, çevre duyarlılığını etkileyen unsurların analiz edilmesi gerekmektedir. Yapılan bu araştırmada Isparta İl Emniyet Müdürlüğünde görev yapan personelin çevre duyarlılıklarının demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Isparta Emniyet Müdürlüğünde görev yapan 293 erkek ve 46 kadın olmak üzere toplam 339 emniyet çalışanı katılmıştır. Araştırmanın veri toplama aşamasında kişisel bilgi formu ile“çevre davranış ölçeği”kullanılmıştır. Kişisel bilgi formu ile emniyet personelinin yaş gruplarına, cinsiyetlerine, medeni durumlarına, eğitim durumlarına ve mesleki kıdem düzeylerine dair bulgulara ulaşılması amaçlanmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında Independent Samples t test ile One Way ANOVA analizinden yararlanılmıştır. Cinsiyet ve medeni durum değişkenlerine göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Independent Samples t test kullanılırken, yaş grupları eğitim durumları ve mesleki kıdemlerine göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında One Way ANOVA analizi kullanılmıştır. Demografik bilgilerin yüzdelik dağılımlarının belirlenmesinde frekans analizi kullanılmıştır. Emniyet personelinin demografik özelliklerine göre çevre duyarlıklarına ilişkin bulgular incelendiği zaman, çevre duyarlılığının yaş grubu, cinsiyet değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur (p0,05). Emniyet personelinin çevre davranışlarına ilişkin bulgular değerlendirildiğinde çevre ile ilgili sahip oldukları bilgileri davranışlarına yansıtma düzeylerinin, çevre konusunda etraflarındaki kişileri bilgilendirme durumlarının ve geri dönüşüm uygulamalarını destekleme düzeylerinin orta seviyede olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde emniyet personelinin toplam çevre davranışı düzeylerinin de orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar emniyet çalışanlarında çevre davranışının yüksek düzeyde olmadığını göstermektedir. Sonuç olarak, emniyet personelinde çevre duyarlılığının orta düzeyde olduğu ve bazı demografik değişkenlerin çevre duyarlılığı üzerinde belirleyici olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The emergence of environmental problems and gaining a global dimension have paved the way for individuals to increase their sensitivity to the environment. The concept of environmental awareness has emerged as a result of these developments. It is seen that the development of environmental awareness of people is an important issue in minimizing environmental problems. In order to increase people's environmental awareness, it is necessary to determine the environmental sensitivity level of individuals from each age group and to analyze the factors affecting environmental sensitivity. In this study, it was aimed to investigate the environmental awareness of the personnel who work in the Isparta Police Department according to demographic variables. A total of 339 law enforcement official, including 293 men and 46 women, working in the Isparta Police Department, participated in the research. Personal information form and 'environmental behavior scale' were used in the data collection phase of the study. With the personal information form, it was aimed to reach the findings about the age groups, genders, marital status, education levels and professional seniority levels of the security personnel. In the analysis process of the obtained data, Independent Samples t test and One Way ANOVA analysis were used in SPSS 22.0 program. While Independent Samples t-test was used to compare scale scores according to gender and marital status variables, One Way ANOVA analysis was used to compare scale scores according to age groups, educational status and professional seniority. Frequency analysis was used to determine the percentage distributions of demographic information. When the findings relating to environmental awareness of the law enforcement official according to their demographic characteristics were examined, it was found that the environmental awareness showed a significant difference according to the age group and gender variables (p0.05). When the findings regarding the environmental behaviors of the security personnel were evaluated, it was found that the level of reflecting the information they have about the environment to their behaviors, the level of informing the people around them about the environment and the level of support for recycling practices were found to be moderate. Similarly, it was determined that the total environmental behavior levels of the security personnel were at a moderate level. These results show that the environmental behavior of safety workers is not at a high level. In conclusion, it can be said that the environmental conscience of law enforcement official is at a moderate level and some demographic variables are determinative on environmental awareness.