İnsan performansı açısından iş yerinde fiziksel çevre koşulları ve döküm sanayinde bir uygulama
  1. Tez No: 76120
  2. Yazar: AYLA YÜĞRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TÜRKBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İNSAN PERFORMANSI AÇISINDAN İŞ YERİNDE FİZİKSEL ÇEVRE KOŞULLARI VE DÖKÜM SANAYİİNDE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Ayla YÜĞRÜK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül - 1998 ÖZET Bu çalışmada iş ortamındaki ergonomik unsurlardan ve fiziksel çevre koşullarından olan aydınlatma, iklim ve gürültünün insan performansına etkisi incelenmiştir. Özellikle endüstriyel işyerlerine özgü bulgular üzerinde durulmuş ve döküm sanayisinde incelemeler yapılmıştır. Çalışmanın amacına yönelik olarak, dört dökümhanede, 114 işçi üzerinde yapılan bir anket çalışmasıyla, fiziksel şartlara karşı işgörenlerin genel tutumu saptanmaya çalışılmıştır. Anket kapsamındaki dökümhanelerden ikisinde aydınlatma düzeyi, gürültü seviyesi ölçümleri yapılarak ulusal ve uluslararası standartlardan sapmalar ortaya konmuştur. Bir dökümhanede de değişik aydınlatma düzeylerinde işlem zamanları, miktar performansları gözlenerek, aydınlatma düzeyi ile işlem zamanı ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bilim kodu : 601.01.01 Anahtar kelimeler : Fiziksel çevre koşulları, insan performansı, aydınlatma, iklim, gürültü. Sayfa adedi : 99 Tez yöneticisi : Doç.Dr.Orhan Türkbey
Özet (Çeviri)
11 THE PHYSICAL ENVIRONMENT CONDITIONS OF THE WORKING PLACE WITH RESPECT TO THE HUMAN PERFORMANCE AND AN APPLICATION IN CASTING INDUSTRY (M. Sc. Thesis) Ayla YÜ?RÜK GAZİ UNIVERSITY INSTUTUTE OF SICIENCE AND TECHNOLOGY September - 1998 ABSTRACT Humiliation, climate, noise, which are among ergonomic factors and physical environment conditions have been affecting human performance. In this thesis, the effects of illumination level, climate conditions, noise level are investigated. In particular, industrial results were considered and applications are performed in casting industry. According to the aim of the study and in order to find out general attribute of workers to the physical conditions, a survey application is carried out on 114 workers, in four foundries. Two of them taken as an example and with measurement of noise and illumination level of the working place; illumination and noise level is found and differences from the national and international standards are pointed out. Also operation times and quantity performance are measured in order to find the effect of different illumination level on the production in a fundry. Science code : 601.01.01 Key words : Physical environment conditions, human performance, illumination, climate, noise. Page number : 99 Adviser : Assoc. Prof.Dr.Orhan Türkbey