Alçı tornası ve sır kabini komplekslerinin tasarım ve imalatı
Desing and production of plaster wheel and glazing cabinet complex
  1. Tez No: 76121
  2. Yazar: ALİ YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın konusu, seramik atelyelerinde oldukça büyük yer tutan, şimdiye kadar tek tek imal edilen, genel olarak birbirine çok benzeyen alçı tornası ve sırlama kabininin, işlevlerinden bir şey kaybetmeden birleştirilerek tek makine halinde imal edilmesidir. İmal edilen alçı tornasında bir vazo modeli hazırlanmıştır. Aynı zamanda sır kabini olarak da kullanılabilen bu makinenin döner tablası üzerine konulan, ilk pişirimi yapılmış büsküvilerin, sır tabancası ve kompresör yardımıyla sır kaplaması yapılmıştır. Böylece büyük bir yer tasarrufu yanında tek bir yatırımla alçı tornasının küçük ilavelerle sır kabini olarak da kullanılabileceği gösterilmiştir. Alçı tornasının devir ayarında elektromagnetik kapling sistemi ilk defa kullanılmıştır. Bilim kodu : 500.10.20 Anahtar Kelimeler : Alçı, Model, Alçı tornası, Sır, Sırlama kabini, Püskürtme ile sırlama, Sır tabancası.
Özet (Çeviri)
In this thesis, plaster wheel and glazing cabinet which resembles each other, has too large volume in the ceramic workshops and has been produced singly up to now; is produced as a single machine being combined together as having lost anything from their functions. A vase model is made in this machine produced. The glazing of first fired ceramics using glazing gun and comp ressor is done by putting them on the turning head of this machine which can be used as a glazing cabinet, too. So, it has been shown that plaster wheel can be transformed to glazing cabinet with small additions and a large place saving has been provided with a single investment. Electromagnetic capling system has been used for the first time in the speed adjustment of the plaster wheel.Key Words : Plaster of Paris, Model, Glaze, Glaze cabinet, Glazing with gun