Bazı tiyofen tiyosemikarbazon türevlerinin Bizmut(III) halojenür komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of biological properties of Bismuth(III) halide complexes of some thiosemicarbazone derivatives
- Tez No: 761208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İSMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tiyosemikarbazonlar ve tiyosemikarbazonların metal kompleksleri sahip oldukları anti-bakteriyel, anti-tümör, anti-kanser, anti-viral, anti-sıtma ve anti-fungal gibi biyolojik aktivitelerinden dolayı önemli bir yere sahiptirler. Bizmut bileşikleri ise tıbbi alanda çeşitli hastalıkların tedavisinde yüzyıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra alaşımlar, kozmetik gibi farklı alanlarda da kullanıldığı bilinmektedir. Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında bazı tiyofen tiyosemikarbazon türevleri olan tiyofen-2-karbaldehit tiyosemikarbazon, tiyofen-2-karbaldehit-N-metil tiyosemikarbazon ve tiyofen-2-karbaldehit-N-etil tiyosemikarbazon'un bizmut(III) halojenürler (BiX3; X: Cl, Br, I) ile reaksiyonları sonucu 6 adet yeni bizmut bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bu bileşiklerin kimyasal yapıları elementel analiz, UV-Vis spektroskopisi, 1H ve 13C-NMR spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi, FT-Raman spektroskopisi ile termogravimetrik ve diferansiyel termal analiz yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Ayrıca tiyofen-2-karbaldehit-N-metil tiyosemikarbazon, tiyofen-2-karbaldehit-N-etil tiyosemikarbazon'un ve sentezlenen tüm bizmut(III) halojenür bileşiklerinin kristal yapıları tek kristal X-ışını kırınımı analizi ile belirlenmiştir. Bizmut komplekslerin, adenokarsinom (MCF-7) hücrelerine karşı sitotoksik aktiviteleri test edilmiştir. Komplekslerin ve ligandlarının antibakteriyel aktiviteleri, gram negatif türler (Pseudomonas Aeruginosa (ATCC 27853) ve Escherichia Coli (ATCC 25922)) ile gram pozitif türlere (Staphylococcus Epidermidis (ATCC 35984) ve Staphylococcus Aureus (ATCC 25923)) karşı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thiosemicarbazones and metal complexes of thiosemicarbazones have an important place due to their biological activities such as antibacterial, anti-tumor, anti-cancer, anti-viral, anti-malarial and anti-fungal. Bismuth compounds have been widely used in the medical field for centuries in the treatment of various diseases. It is also known to be used in different fields such as alloys and cosmetics. In this thesis study, the reactions of some thiophene thiosemicarbazone derivatives, thiophene-2-carbaldehyde thiosemicarbazone, thiophene-2 carbaldehyde-N-methyl thiosemicarbazone and thiophene-2-carbaldehyde-N-ethyl thiosemicarbazone, with 6 new bismuth(III) halides (BiX3; X: Cl, Br, I) compounds were synthesized. The chemical structures of these synthesized compounds were elucidated by elemental analysis, UV-Vis spectroscopy, 1H and 13C-NMR spectroscopy, FT-IR spectroscopy, FT-Raman spectroscopy, and thermogravimetric and differential thermal analysis methods. In addition, the crystal structures of thiophene-2-carbaldehyde-N-methyl thiosemicarbazone, thiophene-2-carbaldehyde-N-ethyl thiosemicarbazone and all synthesized bismuth(III) halide compounds were determined by single crystal X-ray diffraction analysis. Bismuth complexes's were tested cytotoxic activity against adenocarcinoma (MCF-7) cells. The antibacterial activities of the complexes and their ligands were tested against gram-negative species (Pseudomonas Aeruginosa (ATCC 27853) and Escherichia Coli (ATCC 25922)) and gram-positive species (Staphylococcus Epidermidis (ATCC 35984) and Staphylococcus Aureus (ATCC 25923)).